Nadhodnocený trh? Je to nejhorší od roku 1929

Akciové trhy jsou nyní nebezpečné a přeceněné. Situace je horší než v roce 2007, horší než v roce 2000 a dokonce i v roce 1929. Takové je varování známého věštce Wall Street Johna Hussmana. Serveru MarketWatch řekl, že nyní lze pozorovat nejširší extrém v ocenění trhu v historii vůbec.

Mezi hlavními varovnými signály pak upozornil na extrémní ocenění, býčí sentiment a spotřebitelskou důvěru. Situace na trhu se zhoršila v sektorech, které jsou citlivé na úroky. Hussman také upozornil na to, že více než třetina akcií je již nyní pod 200denním klouzavým průměrem. Dodal, že minulý týden se více akciových titulů NYSE dostalo na 52týdenní minima.

Hussman, profesionální ekonom a známá postava Wall Street, před oceněním akciových trhů po několik let varoval. V mnoha případech se sice mýlil. Často měl ale pravdu, když předpověděl pád trhů v letech 2000 a 2008 ještě předtím, než se tak stalo.

Z údajů Světové banky vyplývá, že akciový trh v USA jako celek je nyní oceněn na více než 150 procent hrubého domácího produktu. To je vysoko nad historickými úrovněmi a zhruba stejně, jako to bylo v roce 2000. Právě na to v minulosti upozorňoval Warren Buffett jako na dobrý ukazatel toho, zda jsou akcie nadhodnoceny nebo ne.

Tržní veteráni upozorňují na to, že ačkoliv je Wall Street nadhodnocena, může růst před jakoukoliv korekcí i nadále. Právě to se stalo v roce 1929, 2000 a také v letech 2007-2008. Čím více se ocenění natahuje, tím je nebezpečnější.

Newsletter