Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nadšení z vakcíny s jepičím životem. Koruna oslabila

Klíčové body

  • Pondělní radost ze zpráv o další vakcíně vystřídala korekce.
  • Koruna oslabila až k 26,55 EURCZK.
  • Zprávy o vakcíně nejsou pro prognózu ECB „game changer“, říká guvernérka Lagarde.
Depositphotos

Pondělní zpráva společnosti Moderna, která ohlásila, že její vakcína je ještě účinnější než ta od společnosti Pfizer, vlila na trhy další dávku optimismu. Akciové indexy sice znovu vyletěly vzhůru, celkově ale byla tržní reakce na tuto zprávu umírněnější.

Zatímco včera byl v České republice státní svátek, všude jinde se obchodovalo, přičemž šířící se nákaza a zavádění dalších opatření napříč světem převážily ve směru rizikové averze. Zprávy o vakcínách jsou samozřejmě velmi pozitivní, ale jejich masová výroba a distribuce si ještě vyžádají určitý čas. Aktuálně tak virus znovu ničí světovou ekonomiku, která se v letních měsících vydala na cestu k obnově.

I přes včerejší korekci, která se na trhy dostavila, se však nacházíme ve značně lepší pozici, než tomu bylo několik týdnů nazpět. Akciové tituly se nadále pohybují o několik procent výše. Například britský FTSE100 si od svého minima ze 30. října k pondělku připsal 18 % zisku, a tak ho aktuální dvouprocentní pullback nemusí tolik mrzet. Americký Dow Jones se poprvé v historii obchodoval nad úrovní 30 000 bodů. Včerejší ztráty pro něj jsou z delšího časového hlediska také spíše kosmetické.

Koruně dokonce ani pondělní zpráva o vakcíně nepomohla. Domácí měna sice v dopoledních hodinách posilovala dle našich očekávání (psali jsme zde) až k 26,30 EURCZK, ale novinky ze společnosti Moderna se rozšířily až lehce před jednou hodinou odpolední našeho času. Od té doby naopak koruna – i v rámci včerejška – postupně oslabovala, aby se dostala až k hranici 26,55 EURCZK. V příštích dnech jsou tedy rizika i tržní sentiment naladěny spíše směrem ke slabší koruně, nicméně výrazné oslabení v tempu předchozího posílení nečekáme.

Vítězem včerejšího dne byla libra, která posílila vůči všem hlavním světovým měnám. Svezla se na vlně optimismu ohledně průlomu v jednáních o post-brexitové obchodní dohodě, která by dle aktuálních informací mohla být podepsána už příští týden. Vývoj okolo brexitu je již delší dobu jako na houpačce. Chvílemi se zdá, že dohoda je na spadnutí, avšak další týden se znovu spekuluje o odchodu bez dohody. Pokud by k uzavření dohody opravdu došlo, libra by se na páru s dolarem dle průzkumu společnosti Bloomberg mohla do poloviny příštího roku dostat na úroveň 1,35 GBPUSD. Pokud by se do konce roku dohoda nepodepsala a Britové odešli bez dohody, pak by libře hrozil pětiprocentní propad.

Euro se vůči dolaru včera posunulo o něco blíže k hranici 1,1900 EURUSD. Samotné euro nemá v aktuální situaci lockdownů příliš impulzů, z kterých by těžilo, tudíž tento posun je nadále živen spíše slabším dolarem a tržním optimismem, který americké měně nepomáhá. Včera jí  nepomohla ani statistika maloobchodních tržeb za říjen, která s růstem o 0,3 % dopadla o 0,2 p. b. hůře, než předpokládal tržní konsenzus. Zářijová statistika byla také revidována směrem dolů na 1,6 %. Po nadějném posilování z průběhu dne pak euru sebrala vítr z plachet prezidentka ECB Christine Lagarde, která se nechala slyšet, že zprávy o vakcíně nejsou pro ekonomické předpovědi „game changer“.

Dnes budeme v Evropě sledovat finální čísla říjnové inflace. Její zpomalení pod 0,2 % by pro euro nebylo dobrou zprávou, jelikož právě síla společné evropské měny dělá ECB vrásky na čele kvůli nižší konkurenceschopnosti exportu a nižším importním cenám. Ty na inflaci působí negativně a ECB tak v rámci plnění cílů měnové politiky v tomto ohledu potřebuje spíše slabší euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1882 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,28 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1813 do 1,1949 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,47 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,39 až 26,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,19 až 22,43 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter