Nafta dále zlevňuje. Proč? A bude tento trend pokračovat?

Zdroj: Depositphotos

Vývoj cen pohonných hmot byl v uplynulých 7 dnech smíšený. Zatímco průměrná cena benzínu mírně vzrostla, u nafty jsme se dočkali korekce. Benzín v průměru zdražil o 5 haléřů na 38,46 Kč za litr, nafta pak naopak zlevnila o 12 haléřů na 38,48 Kč za litr. Tento trend by měl pokračovat i nadále, brzy se tak opět dočkáme levnější nafty než benzínu. Poprvé od konce ledna.

Nafta zlevňuje díky lépe zásobenému trhu, zejména v USA opět roste produkce rafinérií. Do konce března by mohl zlevnit i benzín, jehož cena se postupně stabilizuje. Ke konci měsíce by tak ceny nafty i benzínu mohly opět klesnout pod úroveň 38 Kč za litr. Pozitivním faktorem jsou ceny ropy, které prošly v uplynulých dnech menší korekcí. Ta by mohla dále pokračovat, jelikož čínský ropný import za první dva měsíce roku nebyl nijak slavný.

Agentura IEA pak i přes produkční škrty kartelu OPEC očekává dobře zásobený ropný trh v tomto roce. Trh navíc již téměř ignoruje dění v Rudém moři, které zatím nemá větší vliv na dodávky ropy. Americká produkce a ropné zásoby navíc rostou, ropu tak možná čeká další propad. Cenám pohonných hmot pomáhá i stabilní kurz české koruny. Ta se již několik týdnů drží na páru s eurem na úrovni 25,30 Kč, kde zůstává i po nižší než očekávané inflaci za únor.

Na trhu zavládla také velká úleva po oznámení kartelu OPEC o prodloužení dobrovolných produkčních škrtů do konce druhého kvartálu. Trh se předtím dokonce obával dalšího prohlubování škrtů. Na danou zprávu ropa reagovala výprodeji. Na růst cen ropy navíc přestávají sázet investiční fondy, které byly jedním ze strůjců růstu cen ropy od začátku tohoto roku. Investiční fondy proti cenám ropy hojně spekulovaly ke konci minulého roku, ropa Brent tehdy za 2 měsíce oslabila o 20 dolarů. Pro ukončení svých spekulativních pozic však fondy musely začít ropu nakupovat a i to stálo za jejím letošním růstem. Nyní však tyto nákupy končí, což by mohlo ceny ropy stabilizovat.

Trh již prakticky ignoruje dění v Rudém moři, které zdá se neovlivňuje ropné dodávky z dané oblasti. Útoky jemenských rebelů se přitom stupňují a již se jim podařilo potopit první loď. Proti jejich dronům musela několikrát zasáhnout americká armáda. Danou situaci tak není radno podceňovat. Stupňují se také dronové útoky na ruskou ropnou infrastrukturu. I přes sankce je Rusko stále klíčovým hráčem na ropném trhu a jakékoliv útoky na jeho infrastrukturu mohou znamenat růst cen ropy. Situace na trhu je tak nyní nevyzpytatelná a ceny ropy se mohou vydat jakýmkoliv směrem.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter