Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Nálada Američanů na bodě mrazu

Klíčové body

  • Nálada amerických spotřebitelů se v říjnu ve světle globálních rizik zhoršila.
  • Američané i přes zhoršující se sentiment nadále pokračují ve vysoké spotřebě.
  • Dolar během pondělního rána mírně posiloval vlivem posilujících globálních rizik, které obchodníky posílají do bezpečných přístavů.
Zdroj: Depositphotos

Sentiment amerických spotřebitelů se dle měření na univerzitě v Michiganu propadl na druhou nejnižší hodnotu od roku 2011. Američané se dle měření stále více obávají současných podmínek na trhu a dalšího vývoje ekonomiky. Předběžné hodnoty indexu sentimentu z univerzity v Michiganu v říjnu dosáhly 71,4 bodů oproti očekávaným 73,1 bodům. Jedná se o pokles o 1,4 bodu oproti zářijové hodnotě.

Americké spotřebitele nejvíce trápí rostoucí inflace. Dle předběžného měření očekávají američtí spotřebitelé meziroční růst inflace v následujících 12 měsících o 4,8 %, což je nejvyšší naměřená hodnota od krizového roku 2008. Spotřebitelé dále očekávají růst cen v následujících pěti letech o 2,8 %, což je o 0,2 procentního bodu méně ve srovnání se zářijovým výsledkem. Pětileté inflační očekávání spotřebitelů měřené indexem z univerzity v Michiganu tak mírně ochladlo. Očekávání ekonomů naopak roste, kdy odhady hovoří o meziroční inflaci v roce 2022 ve výši 2,9 %. To je naopak více než v přechozím měření.

Z pohledu spotřebitelů mezi hlavní důvody zhoršení nálady patří především delta mutace koronaviru, nedostatky výrobních vstupů, narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců a zpomalení obnovy na trhu práce. Sentiment spotřebitelů odráží očekávané prodloužení působení silných proinflačních tlaků, které zřejmě budou trvat déle, než se očekávalo.

Měření nálady má za úkol odhalit ochotu Američanů spotřebovávat finanční prostředky za nákup zboží a služeb, což je klíčová složka růstu ekonomiky USA. Je však důležité poznamenat, že i přes zhoršení tržní nálady, dosud nedošlo v posledních třech měsících k výraznému utahování opasků, kdy spotřeba Američanů neklesala. Říjnové hodnoty spotřebitelského sentimentu v USA se blíží nízkým hodnotám naměřených během prvního uzavření ekonomiky v březnu loňského roku. Výrazným rizikem pro americký trh i globální stále zůstává mutace delta jejíž šíření dále oslabuje očekávání spotřebitelů a jejich náladu pro následující období. Ekonomové v reakci na zvyšující se počet nově nakažených upravovali své prognózy ekonomického růstu ve zbytku letošního roku směrem dolů.

Rostoucí rizika na světových trzích posilují zájem o bezpečný přístav v podobě dolaru, který během pondělního rána mírně posílil. Dolarový index, který měří kurz dolaru proti hlavním měnovým párům, posílil o 0,18 % na hodnotu přes 94,1 bodů. Dolar by mohl v následujících týdnech dále posilovat vlivem rostoucích rizik na světových trzích. Zpevnění dolaru podpořila i data z maloobchodu, která ukázala na stále vysokou ochotu Američanů spotřebovávat, a to i ve světle zhoršující se pandemické situace. Ve střednědobém horizontu by ve prospěch dolaru mohla hovořit i očekávání dřívějšího než očekáváného navyšování úrokových sazeb ze strany Fedu, který by tak mohl reagovat na akcelerující inflaci v USA.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1577 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,37 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1563 do 1,1640 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,39 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,93 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,80 až 21,99 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter