Důvěra amerických spotřebitelů dle posledních měření vystoupala na maxima za půl roku. Dobrá nálada po hašení dílčích problémů americké ekonomiky ukazuje na světlejší zítřky a může znamenat začátek příjemných slavností. Americká nálada je nakažlivá díky jejich širokým úsměvům, ale především také kvůli tomu, že jejich ekonomika je tou největší a nejdůležitější na světě.
Když se daří americkým spotřebitelům, tak se běžně daří tamní ekonomice. To je pozitivní impuls ekonomice globální, kdy se trhy svezou na pozitivní náladě a síle tamního zahraničního obchodu. Problémem může stále být špatná nálada přes louži – v Číně. V druhé největší ekonomice světa stále vidíme negativní dopady řízení ekonomiky od stolu z politbyra. V poslední době se nejvíce hovoří o problému na realitním trhu a padá obligátní otázka: kde udělali soudruzi chybu? No primárně financovali výstavbu megalomanských realitních projektů tam, kde o ně nebyl zájem a kde na ně nebyly peníze.
Spotřebitelská nálada v USA vzrostla v srpnu na šestiměsíční maximum, a to primárně vlivem pozitivních očekávání od dalšího vývoje americké ekonomiky. Pravděpodobnost recese v USA tak dále klesá. Kaňkou na tomto pozitivním výhledu je situace na trhu práce, která tamní spotřebitele znervózňuje. Nezaměstnanost v minulém měsíci vzrostla na 4,3 %, což je nejvíce za poslední tři roky. Výsledky měření spotřebitelské důvěry ze strany The Conference Board činí v srpnu 103,3 bodu, což je růst o 1,4 bodu oproti červenci.
Hodnota inflace a její výhled v kombinaci s výsledky průzkumu jsou v souladu se snižováním úrokových sazeb ze strany Fedu, které by podpořilo ekonomickou aktivitu a tvorbu pracovních míst na trhu práce. Připomeňme, že Fed má dvojí cíl. Prvním je cenová stabilita, které se do významné míry podařilo dosáhnout i přes rizika v sektoru služeb. Druhým je dosažení tzv. plné zaměstnanosti. Pokud vidíme příznivá měření inflace poblíž inflačního cíle a nezaměstnanost na tříletém maximu, pak lze s klidným srdcem říci, že přišel čas, aby úrokové sazby z restriktivní hodnoty 5,25 až 5,50 % začaly postupně klesat.
Pokles sazeb v USA se projeví na tlaku na slabší dolar. Posílit by na to konto mohla i koruna. Pokles sazeb navíc podpoří americkou ekonomiku, což by se mělo s jistým zpožděním přelévat i do světové ekonomiky. Z toho by mohl těžit i náš region, což by opět mělo podpořit tlaky na posílení koruny. Nelze však činit předčasné závěry. Trend vývoje americké ekonomiky se musí nejprve potvrdit, Fed musí snížení sazeb doručit a efekt na ekonomiku se pak musí dostatečně projevit. Výhled pro kurz koruny je tak o něco optimističtější než před pár týdny. Stále však platí, že skokové posílení koruny do konce roku neočekáváme.
Česká ekonomika i česká koruna jsou citlivé na vývoj globální ekonomiky. Zatímco z USA přišla dobrá zpráva a výhled vypadá o něco více pozitivní, tak z Číny chodí naopak zprávy negativního charakteru. Spokojenost a spotřebitelská nálada se v druhé největší ekonomice světa zhoršuje ruku v ruce s eskalací tamní realitní krize a dalších problémů v čínské ekonomice. Po čtyřech dekádách růstu životní úrovně přichází v Číně stagnace a tamní obyvatelstvo je nespokojené a uchyluje se k protestům. Vývoj v Číně se vyplatí z pohledu kurzu koruny a dalších měn v regionu bedlivě sledovat.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1155 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1122 do 1,1201 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,02 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,07 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,32 do 22,52 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo