Nález roku: Světlo světa spatřil druhý největší diamant

Malá kanadská těžařská společnost Lucara Diamond Corp. našla ve svém dole v Botswaně diamant, který je podle firmy druhým největším diamantem v kvalitě drahokamu na světě, jaký byl kdy vytěžen, a největším nálezem diamantu za více než století. Vyplývá to z prohlášení samotné společnosti.

Diamant má 1111 karátů a jeho rozměry jsou 65 milimetrů x 56 milimetrů x 40 milimetrů, což odpovídá o něco menšímu tenisovému míčku. Je to diamant typu IIa, který neobsahuje dusík a vůbec žádné příměsi a je v přírodě vzácný.

Diamant pochází z dolu Karowe v Botswaně, jedné z nejbohatších oblastí na diamanty. Je také zatím největším diamantem, který byl v africké zemi objeven. Právě důl Karowe je urputným „rivalem“ dolu Letseng v Lesothu, který vlastní společnosti Gem Diamonds. Z obou těchto zdrojů jsou pravidelně hlášeny ty největší a nejkvalitnější diamanty v rámci celého světa.

„Významnost objevu více jak tisíci karátového diamantu je obrovská. Jeho nález celkově podpoří obnovu diamantového průmyslu,“ přepisuje agentura Bloomberga slova Williama Lamba, výkonného ředitele společnosti Lucara.

„Je téměř nemožné odhadnout hodnotu tak mimořádného kamene. Roli hraje nejen jeho barva a čistota, ale rovněž i zpracovatelnost,“ vysvětlil Edward Sterck, analytik společnosti BMO Capital Markets. Samotné zpracování tohoto diamantu může trvat až několik let, přičemž může dojít na jeho rozdělení na několik samostatných kamennů.

Doposud největším registrovaným diamantem je kámen Cullinan. Našel se v roce 1905 v Jihoafrické republice a měl 3106 karátů. Byl rozřezán na několik leštěných drahokamů, dva největší jsou součástí britských korunovačních klenotů, uvedla agentura Reuters.

Vadnoucí jiskra diamantů

Newsletter