Naplní se proroctví spojená s brexitem?

Dlouho očekávaný negativní dopad brexitu zřejmě Británii příští rok již zasáhne. Začnou formální rozhovory o vystoupení země z Evropské unie a nimi dorazí také nejistota. Spotřebitelské výdaje a investice by měly být slabší, uvedla agentura Bloomberg. Například Ian McCafferty z Bank of England předpokládá „pozvolné zpomalení“. Spotřebitelé čelí rychlejší inflaci, dovozci se musí vyrovnat s vyššími náklady a firmy se stále bojí investovat.

I když se různá proroctví o přicházející zkáze ukázala jako nepřesná, ze zprávy Bank of England vyplývá, že britské firmy hromadí hotovost, jsou totiž stále opatrnější. Částečným důvodem je fakt, že domácnosti a firmy stále nemají jasno ohledně budoucích vztahů země s EU. Vyhlídky také kalí nová administrativa budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa a také volby, které by mohly výrazně proměnit některé významné evropské země.

„Dělat předpovědi je složité v dobrých časech a nyní takové časy zrovna nezažíváme. Ekonomické předpovědi budou nakonec velmi záviset na rozhodnutích, jež učiní politici,“ uvedl Rob Wood z Bank of America-Merrill Lynch, bývalý ekonom Bank of England.

Jasněji může být ve vztahu UK a EU v březnu. Právě nejpozději v tomto měsíci slibuje premiérka Theresa Mayová začátek procesu vystoupení z unie, tedy spuštění článku 50 lisabonské smlouvy.

Mayová chce zcela nový vztah s EU, brzy oznámí přístup k brexitu

Britský statistický úřad dnes oznámil další čísla o vývoji tamní ekonomiky z doby po hlasování o brexitu, které se uskutečnilo 23. června. Meziročně jsou horší, než uváděl předběžný údaj. Mezičtvrtletně jsou naopak lepší.

Britská ekonomika rostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 2,2 procenta, tržní koncensus byl 2,3 procenta. Proti předchozím třem měsícům se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,6 procenta, čekalo se zvýšení o 0,5 procenta.

Schodek běžného účtu se ve 3. čtvrtletí prohloubil, vykázal nejhorší výkonnost za téměř tři roky, a to zhruba 25,5 miliardy liber. To odpovídá zhruba 5,2 procenta HDP. Schodek obchodní bilance se prohloubil na 2,8 procenta HDP, což je nejvíce od 4. čtvrtletí 2013.

Brexit zvýšil odbyt skotským palírnám, libra jim ale zvyšuje náklady

Newsletter