Nasdaq je k nezastavení: Wall Street netrpělivě čeká na Trumpa

Americké akciové trhy dnes nabraly odlišný směr. Index technologického trhu Nasdaq jako jediný rostl a opět vylepšil rekordní maximum. K ziskům přispěl především zdravotnický sektor. Dow Jonesův index mírně oslabil a širší index S&P stagnoval. Investoři se připravovali na klíčovou středeční tiskovou konferenci budoucího prezidenta Donalda Trumpa a výsledkovou sezonu.

Po několik posledních týdnů vidíme přetahování mezi býky a medvědy. Trh dál čeká na katalyzátor,“ uvedl generální ředitel Park Investments Adam Sarhan.

Nasdaq dnes rostl o 0,36 procenta na rekordních 5551,82 bodu. Dařilo se zdravotnickému sektoru, který rostl o téměř 2,8 procenta.

Dow Jonesův index třiceti předních amerických podniků naopak odepsal 0,16 procenta na 19 855,77 bodu, ztráty postihly akcie banky Goldman Sachs a IBM. Širší index S&P 500 stagnoval na úrovni 2268,90 bodu.

Z ekonomiky dnes přišla dobrá zpráva. Index Národní federace nezávislých podniků (NFIB), který odráží náladu mezi malými podniky, vzrostl minulý měsíc o 7,4 bodu, což byl jeho nejvýraznější měsíční přírůstek od roku 1980. Jeho hodnota se vyhoupla na 105,8 bodu, maximum od prosince 2004. Téměř ze tří čtvrtin se na růstu indexu podílela složka vyhlídek ekonomiky a podnikových tržeb.

„Je zřejmé, že hloubka trhu klesla,“ podotkl Maris Ogg, prezident firmy Tower Bridge Advisors, který vidí jisté znepokojení v krátkodobém období. Podle něj je to posilující dolar. 

Trump zítra vystoupí na první tiskové konferenci od svého zvolení 8. listopadu. Podle Ogga se zdá, že složil svůj tým z mnoha pragmatických lidí, kteří by mohli velmi rychle posunout ekonomiku vpřed.

 

Newsletter