Nasdaq v březnu zazářil, zažil nejlepší kvartál od roku 2013

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy poslední den v měsíci a ve čtvrtletí oslabily. Ještě těsně před závěrem obchodování to přitom vypadalo, že technologický index Nasdaq vylepší své maximum. Zažil ale nejlepší čtvrtletí od roku 2013.

Dow Jonesův index v závěru obchodování oslabil o 0,31 procenta na 20 663,22 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 klesl o 0,23 procenta na 2362,72 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,04 procenta na 5911,74 bodu.

Indexy Dow Jones a S&P 500 v březnu klesly, Dow Jones o 0,7 procenta a S&P o 0,04 procenta. Nasdaq naopak za celý měsíc stoupl o 1,5 procenta.

Je tak trochu překvapivé, jak odolné trhy byly, z části proto, že lidé vidí realitu toho, co se nyní děje ve Washingtonu,“ uvedl Bruce McCain, hlavní investiční stratég Key Private Bank. Poznamenal, že účastníci trhu si uvědomili, že Trumpova prorůstová politika nemusí přijít tak rychle, jak si mysleli.

Akcie rostly ve čtvrtletí hlavně kvůli očekáváním, která byla spojená s politikou administrativy prezidenta Trumpa – tedy posunem s plánovanou „fenomenální“ daňovou reformou, deregulací a výdaji na infrastrukturu. To vše je považováno za prorůstové.

První tři měsíce roku 2017 byly pozitivní pro téměř všechna hlavní aktiva, Dow Jones pokořil psychologickou hranici 20 tisíc bodů. O zisky ale dál bojoval energetický sektor. Dow Jones v únoru rostl dvanáctkrát v řadě, což byla nejdelší série od roku 1987. V březnu pak naopak osmkrát po sobě klesl, což byla nejdelší série od roku 2011.

Co se výhledu do druhého čtvrtletí týče, analytici uvedli, že pohled investorů se zaměří na to, zda politický vývoj nezastíní stále se lepšící světový ekonomický výhled. Neúspěch prezidenta Donalda Trumpa se zrušením Obamacare vrhl stín na jeho širší fiskální agendu. V Evropě pak mohou být lakmusovým papírem francouzské prezidentské volby, čeká se, jak si povede vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová.

Z americké ekonomiky dnes přišla zpráva, že osobní příjmy v únoru rostly o 0,4 procenta dle očekávání a osobní výdaje se zvýšily o 0,1 procenta, když trh čekal 0,2 procenta.

Newsletter