Nastal čas prodat eura? Koruna oslabila o padesát haléřů

Klíčové body

  • Česká koruna oslabila nad 25,70 EURCZK
  • Slabé euro stáhlo do ztráty všechny měny regionu.
  • Ztráty koruny by se mohly zastavit v pásmu mezi 25,80-26,00 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Domácí měna oslabovala šestý den v řadě a od svých maxim ze září na páru s eurem oslabila o padesát haléřů. Výprodej rizikových měn pokračoval v celém regionu. Mimo koruny oslaboval i zlotý a forint, když se euro na hlavním měnovém páru po týdnu posunulo zpět k 1,1600 EURUSD. Ekonomický kalendář bude ve zbytku týdne relativně prázdný, většina důležitých dat a zasedání ECB je naplánováno na čtvrtek, kdy Čechy čeká státní svátek.

Omezení výroby ve Škodovce, narůstající přírůstky pozitivních s covidem, přetrvávající nejistota ohledně politického vývoje spojeného se stavem Zemana, silný dolar a rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů jsou ve zkratce hlavními důvody, proč koruna v říjnu oslabuje. Domácí měně se tak dlouho nedařilo prorazit směrem ke kulaté pětadvacítce, až se obchodníci uchýlili k výběru zisků, a rázem je v kurzu spíše hranice 26,00 korun za euro.

Na denním grafu můžeme vidět, že se od května začala tvořit divergence MACD, která i přes veškeré pozitivní zprávy pro domácí měnu nakonec předpověděla reversal v cenovém vývoji. Koruna po oslabení k 25,50 EURCZK zároveň porušila klesající trendovou linii z letošního března, a vymanila se tak z formace klesajícího klínu, který od jarních měsíců definoval její obchodování. Horší tržní nálada a změna v sentimentu obchodníků vyvolala tuto korekci předchozích korunových zisků. Že by se mělo jednat o zásadní změnu dlouhodobého trendu, by bylo unáhlené tvrzení. Koruna má stále fundamenty na své straně a vzhledem k volatilitě, která trhy od příchodu koronavirové krize doprovází, není momentální výprodej ničím neobvyklým, co by nás mělo znervózňovat. Ba naopak.

Pokud se ještě jednou zaměříme na denní graf, při pohledu na indikátor RSI je vidět, že se jeho hodnota nachází na extrémních hodnotách přesahujících 70bodovou hranici. To znamená, že je pár překoupený a za poslední rok na těchto extrémních hodnotách index relativní síly uzavřel pouze dvakrát. Modré horizontály v grafu pak ukazují, v jaké fázi k tomuto úkazu docházelo. Jednalo se o cenová maxima v průběhu těchto korekčních vln.

Když si vezmeme první zmíněnou, ke které došlo na jaře letošního roku, kdy byla ČR v několikaměsíčním lockdownu a domácí měnová politika se nacházela v extrémně uvolněném prostředí, je zřejmé, že aktuální situace není tak závažná. A i kdybychom byli svědky podobných čísel nových covidových případů, proočkovanost by měla nahrávat mírnějším opatřením, a tím pádem i menšímu dopadu na ekonomiku a kurz eura s korunou. Ten by mohl začít hledat své lokální maximum v okolí úrovně 25,80 EURCZK. Další důležitá rezistence se pak nachází na kulaté šestadvacítce, kde se zároveň nachází 61,8% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny oslabení koruny spojené s příchodem pandemie. Koruně by do karet měl hrát i úrokový diferenciál a rétorika ČNB, která by ráda viděla korunu posilovat. Ve zkratce řečeno, koruna má sice ještě potenciál pro další oslabení, v delším období by se ale měla vrátit zpět na silnější úrovně poblíž 25,00 EURCZK.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1604 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1572 do 1,1635 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,17 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,65 až 25,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,07 až 22,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter