Nastoupil Apple na novou vlnu úspěchu?

Představením nového iPhonu 6 se podle CNBC chystá Apple zahájit další „supercyklus“. Věří tomu analytici Cantor Fitzgerald, podle kterých je Apple právě uprostřed dalšího úspěšného období, které odstartoval iPhone 6 Plus a bude pokračovat hodinkami Apple Watch. Ty jsou vstupem do kategorie nositelných doplňků se zahájením prodeje v úvodu roku 2015.

Při pohledu do historie je zatím jasné, že Apple zažil své nejúspěšnější období po uvedení iPodu v roce 2001, iPhonu v roce 2007 a iPadu v roce 2010. Možná i kvůli obavám některých investorů, že společnost ztratila svou schopnost inovovat, uvedla na trh již zmíněné novinky a může tak sázet na další období velmi silného výkonu.

Apple na vzestupu nebo na ústupu?

Apple od uvedení prvního iPhonu v roce 2007 dominoval globálnímu trhu s chytrými telefony po několik let. Pozdější modely však nebyly tak úspěšné a firma ztratila značnou část podílu na trhu ve prospěch společnosti Samsung. Ta totiž uspokojila poptávku spotřebitelů po smartphonech s velkou obrazovkou mnohem dříve. Čtyři roky po Samsungu i Apple konečně pronikl na trh phabletů – kříženec telefonu a tabletu – představením 4,7palcového iPhonu 6 a 5,5palcového iPhonu 6 Plus minulý týden.

Apple rekord nestíhá. Fanoušci si na iPhone počkají

Momentálně předobjednávky na dva nové modely iPhonu činí 4 miliony kusů během prvních 24 hodin, což je dvojnásobný počet přijatých předobjednávek iPhonu 5 v roce 2012. U iPhonu 5 se následně během prvních 24 hodin prodalo až 10 milionů kusů. „Šestka“ tím tak již nyní vymazala veškeré předchozí rekordy. V případě iPhone 5S a iPhone 5C společnost počet přijatých předobjednávek neodhalila, během prvního víkendu se však prodalo 5 milionů kusů.

„Podle našeho názoru Apple inovuje jako nikdy předtím a proniká tak do nových kategorií výrobků na trhu, posilujíc své portfoliu produktů,“ uvádí White. Očekává zvýšení P/E poměru a růst ceny za akcii až o 21 procent ke 123 dolarů na horizontu příštích 12 měsíců. Podobné očekávání je i u vpádu Applu do nového sektoru s Apple Watch. White také očekává, že na obzoru je výrazně vylepšená Apple TV.

Apple nezklamal. iPhone 6 s peněženkou a chytré hodinky!

Ne všichni analytici ale sdílejí nadšení „Cantorů“.  Například analytik Sanford C. Bernstein, Mark Newman, pro CNBC uvedl, že „je to sice pro Apple nová kategorie, ale nemůžeme tento produkt porovnávat s iPhonem, iPadem nebo iPodem. Tyto produkty byly na rozdíl od Apple Watch na trhu zcela nové. Proto ,supercyklus‘ nejspíš nebude to správné pojmenování. Přesto iPhone 6 bude nepochybně velmi významným produktem a Apple tento rok tak pravděpodobně získá část svého podílu od Samsungu zpět.“

Newman přemítá, že Apple může novými produkty získat část trhu zpět na svou stranu, ale zároveň s rozhodností říká, že bylo zřejmou chybou Applu, že nevěnoval dostatečnou pozornost požadavkům zákazníků a jejich volání nepochopil, pokud jde o poptávku po chytrých telefonech s větší úhlopříčkou displeje.

Newsletter