Koruna za poslední dva týdny oslabila o 50 haléřů. Pozitivní letní nálada na trzích se s koncem prázdnin vytratila a se zvyšujícím se počtem případů koronaviru začínají na důležitosti nabírat veškerá rizika.
Na akciových trzích dochází k největšímu výplachu za poslední tři měsíce. Nejrazantnější korekcí prochází technologické tituly (index Nasdaq), které od březnových minim přidaly neuvěřitelných 92,5 %. Nasdaq se začátkem září dostal o téměř 15 % výš, než bylo jeho předkoronové all time high. Od začátku roku do minulého týdne posílil o více než 28 %, což je výsledek, který by každého potěšil, i kdyby letos žádná korona nepřišla.
Aktuální propad o 8 % tak v konečném důsledku tolik neznamená. Důležité ale je, jakým způsobem se případné zdravé korekce přemění v široce vnímanou averzi k riziku, která by měla přesah na všechny trhy, jako tomu bylo v březnu. Propad technologických titulů spolu se zpožděním následně stáhl i ostatní akciové indexy. Rizikové měny však zhoršení tržní nálady prozatím nijak výrazně nereflektují.
Koruna sice již dva týdny oslabuje, nicméně faktory, které za slabší českou měnou a ostatními z regionu stojí, nejsou padající akcie. Překoupená koruna, slabá inflace v eurozóně, narůstající počty případů koronaviru, nebo například slovní intervence hlavního ekonoma ECB Philipa Laneho proti silnému euru jsou hlavní příčiny, proč se momentálně koruna obchoduje se slevou.
Tržní úrokové sazby však nadále vykazují rostoucí tendenci, když korunové FRA 3×6 sazby za poslední 3 měsíce vzrostly o 10 bazických bodů na aktuálních 0,36 %. Termínový trh tak aktuální oslabení koruny neživí. Právě sražení úroků o dva procentní body s korunou v březnu takovým způsobem společně s kolektivním výprodejem rizikových aktiv nejvíce zahýbalo.
Korunové sazby určitě mají určitý prostor pro pokles v případě, že se tržní nálada a ekonomický vývoj výrazně zhorší. Ten každopádně není zdaleka tak veliký, jako tomu bylo na jaře. Stejně tak tomu je i u eurových sazeb, které mají prostor pro další snižování značně limitovanější než ty korunové, nicméně budeme-li počítat se scénářem, kdy ČNB nepřistoupí k záporným sazbám, pak se úrokový diferenciál mezi eurozónou a ČR může zhoršit v nejhorším případě o zhruba 40 bazických bodů, což by historicky odráželo oslabení koruny o zhruba 40 haléřů.
To je jeden z důvodů, proč by koruna už neměla být obětí několikaprocentních denních ztrát, jako tomu bylo během největší paniky v březnu. Tehdy se zároveň velmi diskutovala hranice 28,00 EURCZK, u které se očekávalo, že by ČNB začala intervenovat proti depreciaci české měny. Kam až by tedy mohla koruna v následujících měsících oslabit, pokud by ji opravdu nic nehrálo do karet?
Pokud dojde k výraznému zhoršení situace, kdy by se začala vyprodávat riziková aktiva ve prospěch bezpečného přístavu, tedy dolaru, začala by společná evropská měna prudce oslabovat, stejně jako tomu bylo ze začátku příchodu pandemie. Toto je ale nepravděpodobný scénář, jelikož v případě výrazné potřeby dolarů jsou swapové linky Fedu otevřené a likvidita je tak připravena proudit. Fed již v létě tyto linky prodloužil do jara příštího roku a s aktuálním přístupem „whatever it takes“ se od něj nečeká, že by v tomto směru trhy jakkoliv překvapil a likviditu neposkytoval.
Koruna v posledních měsících samozřejmě těžila ze silného eura. Vzhledem k tomu, že se od bankovek s motivy mostů nečeká, že by ztratily půdu pod nohama (také z důvodu otevřených swapových linek), oslabení domácí měny by ani v případě značného zhoršení situace nemělo být tak velké. Hlavní riziko pro euro je aktuálně případné následování amerických kolegů v rámci revize měnové politiky. Poslední data o inflaci v eurozóně naznačila, že k dosažení vyšších inflačních očekávání je aktuálně cesta daleká (potvrzují to i pětileté inflační swapy). Případná revize měnové politiky, která by měla pomoci tato očekávání zvednout, by pro euro byla negativní. O tom se ale více dozvíme na zítřejším zasedání ECB.
Posledním z hlavních rizik pak pro korunu zůstává poprázdninová volatilita, která může zapříčinit, že se společně se stádním chováním investorů kurzy od své rovnovážné hladiny krátkodobě (v rámci týdnů) vychýlí i v řádu procent. Právě volatilita je věc, která se na trhy po klidnějších letních měsících a eskalující situací ohledně budoucí implementace opatření proti koronaviru momentálně vrací.
Kam až tedy v případě černých scénářů může koruna v rámci příštího půlroku oslabit? Nad hranici 27,00 za euro určitě oslabit může. Že bychom se ale dostali na vyšší úrovně než v březnu, tedy 28,00 EURCZK, je extrémně nepravděpodobné. Zároveň se nesnažím říct, že bude koruna přes zimu pokračovat v oslabování. Nadále si držíme stanovisko, že by ve střednědobém horizontu měla mít koruna navrch, což podporují například i výše zmíněné tržní úrokové sazby a ostatní fundamenty. Výše sepsané odstavce tedy měly nastínit hlavní rizika, která jsou s naší měnou aktuálně spojena a kam až by se v případě oslabování mohl její kurz dostat.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1761 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,55 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1722 do 1,1848 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,45 až 26,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,35 až 22,65 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s.