Návštěva USA na Tchaj-wanu podpořila zájem o dolar a další bezpečné přístavy

Klíčové body

  • Oficiální návštěva vysokého státního činitele USA na Tchaj-wanu je projevem podpory a uznání suverenity ostrovního státu.
  • Čína slibuje odvetná opatření, ale její ekonomika není v ideální kondici. Neočekáváme proto drastickou reakci.
  • Rizika zhoršení vztahů dvou největších ekonomik na světě vedla obchodníky k bezpečným přístavům, dolar posílil.
Nancy Pelosi, zdroj: Depositphotos

V hlavním městě USA se již nějakou dobu vedla choulostivá diskuse o tom, zda má předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová uskutečnit svou naplánovanou návštěvu Tchaj-wanu a riskovat zhoršení vztahů s Čínou. Zástupci čínského režimu totiž nešetří svými výhrůžkami. Napětí vztahů mezi USA a Čínou roste. Tchaj-wan naopak návštěvu Pelosiové a s ní spojené vyjádření podpory vítá. Návštěva předsedkyně je jednou z největších oficiálních návštěv USA na Tchaj-wanu za posledních 25 let. Obchodníci vnímají rizika z takovéto návštěvy a možného zhoršení vztahů. Posílily proto bezpečné přístavy, včetně dolaru.

Čína, která tvrdí, že je Tchaj-wan součástí jejího území, se snaží dlouhodobě ostrovní stát a jeho zástupce izolovat od mezinárodních institucí a států, které uznávají jeho samostatnost. Oficiální návštěvu vysokého státního činitele USA lze vnímat jako podporu a uznání suverenity. Z Pekingu se proto ozývá, že tuto návštěvu považuje za nebezpečnou a slibuje vyvození důsledků.

Čínská ekonomika však v současné době není v nejlepší kondici. Je tedy otázkou, jestli, do jaké míry, kdy a případně jakým způsobem budou tyto výhružky naplněny. Lze proto očekávat spíše odvety, které budou signalizovat jejich postoj, ale nebudou příliš bolestivé pro jejich ekonomiku. Sankce tak nebudou mířit na USA, ale přímo na Tchaj-wan. V současné době se hovoří o čínských vojenských testech v okolí vod Tchaj-wanu. Čína dále zakázala importy od více než stovky tchajwanských firem na svém území a dále zakázala vývoz některých surovin. Čína je přitom i přes konflikt největším obchodním partnerem Tchaj-wanu. Vedle obchodních sankcí zřejmě přijdou i další politické kroky. Tchajwanská měna proto výrazně oslabuje.

Oficiální návštěva USA na Tchaj-wanu přináší do současné tržní situace další nejistoty. Obchodníci vnímají dopady a pokračující hrozbu eskalace války na Ukrajině, další omezení dodávek plynu do Evropy a stále přítomnou hrozbu recese v USA či v eurozóně. Ve většině zemí je dále přítomna velmi vysoká inflace, která žhaví debaty ohledně dalšího navyšování úrokových sazeb jednotlivých centrálních bank, což by mělo vést k ochlazení ekonomiky. Ve vzduchu stále visí hrozba další vlny pandemie viru COVID-19 a potravinová krize už v některých chudších zemích přímo buší na dveře.

Kvůli zhoršující se tržní náladě, kterou umocnil geopolitický konflikt dvou největších ekonomik světa, posílily bezpečné přístavy, včetně amerického dolaru. Ten je sice v blízkosti dvouměsíčního minima proti japonskému jenu (jak psal kolega Jansa zde). Dolarový index přesto mírně posílil nad hodnotu 105. Dolar posílil i proti euru a opět se lehce přiblížil paritě. Další potenciální kalamita by dle všeho uškodila rizikovějším měnám, kam patří i koruna. Silnější kurz koruny však stále podle všeho uměle podporuje ČNB skrze devizové intervence. I přesto koruna v posledních dnech mírně proti euru a dolaru oslabuje.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0165 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0156 do 1,0291 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,65 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,25 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,58 až 24,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,94 do 24,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter