Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna mírně oslabila nad 25,50 za euro.

Názor: Investiční strategie na následující 3-4 měsíce

Vzhledem tomu, že se akciové indexy jak ve Spojených státech tak i v Evropě obchodují na svých maximech, je třeba být opatrný. Na trhu nyní začínají převládat nejistoty: ohledně zvyšování úrokových sazeb, jak zasáhne klesající cena ropy vývozce a producenty ropy, ruská krize, zdali se nedostane Evropa do recese a deflace.

Pokles cen ropy, pád ruského rublu a sankce primárně ohrožují Rusko. Pokud tedy bude pokračovat pád cen hlavních komodit, může se Rusko dostat do velikých problémů a spustit výprodeje všech aktiv globálně.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

Pokud Fed bude již opatrnější co se týče uvolněné politiky a investoři začnou vyhlížet zvýšení úrokových sazeb, tak začnou být nervózní ohledně valuací akcií. Navíc rostoucí kurz dolaru proti hlavním měnám bude odrazovat zahraniční investory od nákupů amerických aktiv, a také americké společnosti vyvážející své produkty budou trpět.

Jiný, přesto stejný Fed. „Trpělivost“ především…

Evropská centrální banka se bude snažit podpořit ekonomiku nákupy dluhopisů a zvýšit tím množství peněz v oběhu a tím podnítit inflaci a nastartovat ekonomický růst. EU obligace tedy budou vynášet zelenou nulu, úrokové sazby se mohou dokonce dostat do záporu a investoři budou hledat výnos. Například výnos z dividend – a na ten bych se soustředil ve své long-short strategii na příští 3 měsíce.

Koupit: Short certifikát na S&P500 – SDS US (2x páka) nebo pro otrlejší SPXU US (3x páka) – vycházím z předpokladu že prostor pro růst amerických akcií je nyní omezený, naopak potenciál pro pokles se zvyšuje, právě kvůli nejistotám, které jsem popsal výše. Silný dolar, rostoucí pravděpodobnost zvýšení sazeb…etc

Koupit: akcie Philip Morris ČR – stabilní defenzivní společnost s dividendovým výnosem okolo 8 %. Společnost bude vyplácet 100 % zisku a sice okolo 850 korun na akcii, plus je zde možnost vyplatit dalších 140 korun z nerozděleného zisku. Navíc tato tabáková akcie svou výkonností oproti firmám operujícím tomto sektoru výrazně zaostává. Považuji ji za akcii vhodnou do právě tohoto nepřehledného prostředí.  

Newsletter