NE. Británie přežila Velká

(Aktualizováno 9:46) Ne, není to ano. Je to již jisté „NE“. Skotové a Britové zůstávají pohromadě. Po sečtení všech 32 volebních okrsků je poměr sil voličů 55 procenta pro spojenou zem, 45 procent za samostatné Skotsko. Británie zůstává Velká. David Cameron slíbil, že nový zákon, který dá Skotům nové a silnější pravomoci, bude připraven do ledna.

Ve Skotsku skončilo historické referendum o nezávislosti země na Británii ve čtvrtek ve 23:00 SELČ. Zúčastnilo se jej kolem 84,59 procenta oprávněných voličů.“NE“ hlasovalo 2.001.926 britských voličů, „ANO“ pro samostatné Skotsko 1.617.989 voličů.

Již prvotní a dílčí telefonický průzkum agentury YouGov, zveřejněný krátce po uzavření volebních místností, který ale nebylo možno přeceňovat, odhadl, že se 54 procent voličů vyslovilo proti skotské samostatnosti, 46 procent pro samostatné Skotsko. 

Sčítání hlasů trvalo několik hodin, klíčové výsledky z velkých měst přišly až k ránu. Konečná čísla mají být známa mezi 7:30 až 8:30 SELČ. Zastánci samostatnosti uspěli v největším městě Glasgow a trojici dalších okrsků, ostatní velká města i okrsky včetně metropole Edinburghu patří budoucnosti pospolu s Brity. 

Žádné z britských médií si neobjednalo reprezentativní průzkum mezi voliči u volebních místností, z něhož se pak vypracovávají obvyklé povolební odhady výsledků. S ohledem na poměr sil by takové předpovědi byly hazardem. Společnost YouGov se rozhodla prezentovat dílčí telefonický průzkum, podle již kterého řeklo „ANO“ nezávislosti 46 procent lidí. Sama YouGov předem varovala před přeceňováním dílčích průzkumů při tak těsném očekávaném výsledku referenda.

Celý den byl podle médií zájem o hlasování velký, voliči mohli odevzdávat hlasy ve čtvrtek od osmi ráno SELČ. Lidé žijící ve Skotsku odpovídali na otázku „Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?“. Stoupencům jednotné Británie dávaly poslední předvolební průzkumy těsnou převahu 51 až 53 procent hlasů.

Vzkaz trhů do Skotska: Libra nejvýš za dva roky, akcie i dluhopisy rostou

Rozhodující pro budoucnost unie Skotska a Anglie staré více než 300 let byla hlasování v Glasgowě, Edinburghu a Aberdeenu, největších městech, v nichž žije čtvrtina Skotů. „ANO“ uspělo v Glasgow poměrem zhruba 54:46, což budiž stoupencům samostatného Skotska útěchou. V celém Skotsku ale zní „NE“, v Edinburgu bylo pro samostatnost Skotska pouze 39 procent voličů. 

Premiér David Cameron pogratulovat Alistaru Darlingovi, lídrovi skotských unionistů, ke skvěle odvedené práci ve vysvětlovací kampani, ale především potvrdil, že vláda ihned začne připravovat legislativu, která dá Skotům větší pravomoci v rámci spojenectví s Londýnem. Dohlížet na tím má William Hague.Na hlasování po jednotlivých okrscích se můžete skrze záznamy Bloomberg podívat ve fotogalerii k článku.

Newsletter