Nejbohatší manažeři na Wall Street

Server Institutional Investor Alpha připravil již čtrnácté vydání seznamu těch nejbohatších manažerů působících na Wall Street. Byť se po celý rok 2014 hovořilo o tolik očekávané obnově, dozvuky finanční krize stále trvají, alespoň v oblasti investičních fondů. Minulý rok byl totiž z hlediska příjmů vedení většiny fondů naprosto srovnatelný s tím krizovým před šesti lety.

Konkrétní čísla mluví jasně. Prvních 25 nejbohatších si za loňský rok vydělalo dohromady 11,62 miliardy dolarů, což je o téměř polovinu méně než v roce 2013. Průměrné příjmy se vyšplhaly na „pouhých“ 467 milionů dolarů, přičemž medián se zastavil na 400 milionech. Pro srovnání, předloňský průměr dosáhl 846 milionů dolarů a medián byl 465 milionů.

Základním požadavek zařazení do seznamu byl minimální roční příjem o velikosti 175 milionů dolarů. Předminulý rok byla tato hranice téměř dvojnásobná, a to 300 milionů dolarů. Rok 2014 byl natolik tragický, že i někteří investiční veteráni, kteří se pravidelně umisťovali v předchozích vydání, se do toho aktuálního vůbec nedostali. Příkladem může být Robert Citrone z Discovery Capital Management či Leon Cooperman z Omega Advisors.

Na první místě se nachází Kenneth Griffin, zakladatel a CEO společnosti Citadel. Ten se objevil ve všech předchozích 13 seznamech, avšak až v tom letošním se umístil na absolutní špičce s 1,3 miliardami dolarů. Hlavním zdrojem jeho výsledků byly strategické fondy Kensington a Wellinton, které si za rok 2014 připsaly zhodnocení o velikosti 18,3 %, přičemž naprostá většina pocházela z akciových trhů.

Na druhém místě se pak umístil James Simons z Renaissance Technologies. Jeho společnost je známá především tím, že se v rámci investičních strategií spoléhá převážně algoritmické investování. Simons si za minulý rok vydělal 1,2 miliardy dolarů, i přesto, že se sám na správě fondu už nijak výrazně nepodílí. Jak kdysi řekl, tak raději už tráví čas na své jachtě.V předchozích seznamech se jeho jméno objevilo pokaždé.

Třetí v pořadí se umístil Raymond Dalio, zakladatel společnosti Bridgewater Associates. Ta své obchody realizuje na 199 různých světových trzích a spoléhá se jak na algoritmy, tak i na úsudek zkušeného vedení. Za loňský rok si Dalio vydělal 1,1 miliardy dolarů. V předchozích seznamech se ze stejné firmy objevilo i jméno jeho kolegů, jako je Robert Prince a Greg Jensen. Bridgewater se tak pyšní největším počtem zástupců v historii celého průzkumu.

Další zástupci se již nedostali přes magickou hranici 1 miliardy dolarů. Výčet prvních deseti pozic pak najdete v následující tabulce.

Jméno Společnost Příjem (USD)
Kenneth Griffin Citadel 1,3 mld. 
James Simons Renaissance Technologies 1,2 mld.
Raymond Dalio Bridgewater Associates 1,1 mld.
William Ackman Pershing Square Capital 950 mil.
Israel Englander Millennium Management 900 mil.
Michael Platt BlueCrest c apital 800 mil.
Larry Robins Glenview Capital 570 mil.
David Shaw D.E.Shaw Group 530 mil.
O. Andres Halvorsen Viking Global Investors 450 mil.
Charles Coleman  Tiger Global Management 425 mil.

Newsletter