Nejcennější olympijské medaile? Jsou téměř bez zlata

Olympijské hry v Riu dnes končí. Jaká je cena té nejcennější medaile z her? Zlatá medaile z Ria je vůbec největší v historii her, váží půl kila a její průměr je 85 milimetrů. Zlatá je ale jen podle jména, celkem 99 procent totiž tvoří stříbro. Server Visual Capitalist přináší infografiku JM Bullion, která ukazuje skutečné množství kovu v sadě olympijských medailí a také hypotetické náklady na udělení ryzího zlata pro sportovce.

Celkem bude na olympiádě rozdáno 2488 medailí. Materiální náklady na výrobu té nejcennější jsou 548 dolarů, to je v přepočtu asi 14 800 korun. Téměř polovina z toho připadá na šest gramů zlata, zbytek pak na 494 gramů stříbra. Stříbrná medaile by tak vyšla na 292 dolarů a bronzová na 2,16 dolaru.

Pokud by ale měla nejcennější medaile z Ria být opravdu celá ze zlata, cena by vyskočila až na 21 674 dolarů (zhruba 585 tisíc korun). Celá sada zlatých medailí, kterých bude uděleno celkem 812, by se tak vyšplhala až na 17,6 milionu dolarů. Tato suma ale nezahrnuje náklady na ražbu a dodatečné náklady na bezpečnost náklady na bezpečnost.

 

Courtesy of: Visual Capitalist and JMBullion

Newsletter