Nejdelší vítězné tažení ropy za poslední dva roky

Zdroj: Depositphotos

Nejdelší vítězné tažení ropy za poslední dva roky pokračuje, i když se už objevují známky, že začíná přibržďovat. Cena za barel už od počátku listopadu stoupla o působivých 64 %. Díky zprávám o vakcíně se pozornost obrátila k zotavení a stimuly plánované americkým prezidentem Bidenem pomohly nastartovat inflační očekávání a spolu s nimi i poptávku po zajištění ve formě komodit.

Od 4. ledna, kdy Saúdská Arábie oznámila jednostranné omezení únorové a březnové produkce, došlo k vzestupu cen téměř o čtvrtinu. To znamená, že z trhu mizí čím dál víc barelů a tržní podmínky jsou nejtěsnější za poslední rok či více. A i když miliardy lidí po celém světě dál trpí kvůli lockdownům a omezené mobilitě, poptávka v Asii, a zejména v Číně, se drží vysoko.

Ropa WTI se vrátila do starého konsolidačního pásma mezi 50 a 65 USD, čímž podpořila nárůst americké produkce na 13 milionů barelů denně, následovaný propadem na současných 11 milionů. Americká vládní agentura EIA ve svém nejnovějším krátkodobém energetickém výhledu píše: „V posledních měsících se sice počet ropných vrtů ve Spojených státech zvyšuje, ale aktivních vrtných souprav je ještě stále méně než před rokem. EIA očekává, že produkci z nových vrtů v prvním pololetí roku 2021 více než vykompenzuje klesající produkce vrtů již existujících.“

V důsledku toho agentura nepředpokládá, že by americká produkce ropy v letošním roce přesáhla současných 11 milionů barelů denně. V roce 2022 pak očekává pouze 11,5 milionu barelů za den. Tato úroveň ponechá zemím OPEC+ dostatek prostoru, aby mohly navýšit produkci a získat větší podíl na trhu, jakmile se začne globální poptávka opět zotavovat.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Mezinárodní agentura pro energii ve své únorové Zprávě z ropných trhů (OMR) uvedla, že nová rovnováha na ropných trzích zůstává počátkem roku 2021 nadále křehká a na zotavení poptávky po ropě se v krátkodobém horizontu výrazně podepisují lockdowny a omezená mobilita. Ale trh se i nadále soustřeďuje na vyhlídky na zlepšení situace díky vyšší ekonomické aktivitě a příslibu OPEC+ urychlit odbourávání nadbytečných zásob.

Očekává se, že globální poptávka po ropě v letošním roce vzroste o 5,4 milionu barelů denně na průměrných 96,4 milionů barelů za den. Vzhledem k tomu, že země OPEC+ v současnosti tlumí produkci zhruba o 7 milionů barelů denně, vděčíme podle analytiků za nedávný růst cen disciplinovanému uvolňování produkčních omezení a zdrženlivé reakci zemí mimo OPEC na vyšší ceny.

Trhu s energiemi obecně a ropě zvlášť nyní pomáhá inverzní trh, který s sebou nese rostoucí výnosy rolování. Očekávaná omezení na straně nabídky vedla k poměrně výraznému vzestupu na začátku křivky, takže WTI vynáší investorům, kteří měsíc po měsíci rolují dlouhé pozice, fakticky 8,6 % a Brent 7,7 %.

Tržní fundamenty jsou silné, protože země OPEC+ drží nabídku pod kontrolou, a tak není divu, že vysoký výnos rolování láká do sektoru další spekulanty. Navíc se snížilo riziko, že náhle otevřou kohoutky další producenti, například ze Spojených států, protože ti se teď soustředí spíš na snížení zadlužení a zvýšení hodnoty pro akcionáře, než na růst produkce s minimálním ziskem. Díky tomu ropa dál posiluje, neboť je spolu s mědí, platinou a zlatem jednou z oblíbených komodit makroekonomicky orientovaných fondů, které hledají zajištění proti reflaci.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Ke zlepšování ekonomických fundamentů a rostoucí poptávce po zajištění proti reflaci se přidalo ničím netlumené momentum a hedgové fondy zvýšily své kombinované čisté dlouhé pozice v ropě WTI a Brent na 699 tisíc lotů. Chybí už jen pár tisíc, aby dosáhly hodnot předchozích dvou vrcholů z let 2019 a 2020. Vzhledem k současným indexům RSI na úrovni překoupenosti to sice může znamenat riziko krátkodobého zvrácení trendu, ale nezapomínejme, že v roce 2018 dosáhly čisté dlouhé pozice téměř 1,1 milionu lotů.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter