Nejen nová prognóza ČNB je argumentem pro silnější korunu

Klíčové body

  • Česká národní banka dle očekávání nesáhla ke změně nastavení úrokových sazeb.
  • Nová prognóza ČNB stále počítá s trojím zvýšením úrokových sazeb.
  • Bank of England snížila ve světle pozitivního ekonomického vývoje tempo nákupů aktiv.
Zdroj: ČNB

ČNB ponechala úrokové sazby na současné úrovni. Nová prognóza stále předpokládá trojí zvýšení úroků v letošním roce, přičemž prvního bychom se mohli dočkat už ve třetím čtvrtletí. Výhled dále počítá s posilováním koruny proti euru v roce 2021, kdy má průměrný kurz dosáhnout 25,70 za euro. V rámci prognózy došlo k výraznému navýšení očekávané meziroční změny spotřebitelských cen v roce 2021 na 2,7 % oproti původním 2 %. Významná revize přišla i pro meziroční růst reálného HDP v letošním roce z původních 2,2 % na 1,2 %.

Na čtvrtečním zasedání České národní banky bankovní rada jednomyslně rozhodla o ponechání úrokových sazeb na současné úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,25 %, diskontní na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %. Rozhodnutí rady bylo v souladu s tržními očekáváními. Pro mnohé bylo naopak překvapení, že rada ve své prognóze stále počítá s trojím zvýšením úrokových sazeb ještě v letošním roce. Guvernér Jiří Rusnok na konferenci prozradil, že si je stoprocentně jistý, že první zvýšení úrokových sazeb přijde ještě letos. Zvýšení by dle prognózy mělo přijít už ve třetím čtvrtletí tohoto roku, a to i přes revizi prognózy v otázce růstu reálného HDP v roce 2021 z původních 2,2 % na 1,2 %. Pro rok 2022 naopak došlo k zvýšení předpokládaného růstu HDP  o 0,5 procentního bodu na 4,3 %, což je logickým důsledkem posunu očekávané ekonomické obnovy vlivem neustále protahující se prodlevy očkovacího plánu České republiky.

Nová prognóza ve srovnání s minulou prošla řadou dalších revizí. Česká národní banka předpokládá meziroční růst spotřebitelských cen v roce 2021 ve výši 2,7 %, což je o 0,7 procentního bodu více, než tomu bylo v předchozí prognóze. Inflace by se měla přibližovat k horní hranici tolerančního pásma kvůli očekávanému výraznému meziročnímu zdražení pohonných hmot, růstu cen potravin v druhém pololetí tohoto roku a růstu regulovaných cen na konci roku. Minulá prognóza počítala s cenou ropy Brent v roce 2021 ve výši 52,2 dolarů za barel a 50,5 dolaru za barel v roce 2022. Nová verze počítá s výraznějším růstem ceny, kdy v roce 2021 má Brent dosahovat 61,8 dolarů za barel a 59,1 dolaru za barel v roce 2022. V průběhu příštího roku by se inflace měla vracet blízko 2% cíli, a to i díky plánovanému utahování měnové politiky.

V rámci nejnovější prognózy došlo také k revizi předpokládaného kurzu koruny proti euru. Česká národní banka vidí silnější korunu a průměrný kurz v roce 2021 na úrovni 25,7 koruny za euro oproti 25,8 koruny za euro v minulé prognóze. Z pohledu rizik a nejistot došlo k uklidnění. ČNB vyhodnotila nejistoty a rizika jako méně výrazné než v předchozích prognózách. Mezi hlavní rizika patří celkem přirozeně pozvolnější ústup pandemie, což by bylo přirozeně spojeno s pomalejším uvolňováním protiepidemických opatření. To by mělo za následek další omezení ekonomické aktivity v České republice, ale také v dalších zemích světa, což by dále negativně ovlivnilo vývoj tuzemského hospodářství.

Na ostrovech byla situace odlišná. Na čtvrtečním zasedání Bank of England bylo schváleno omezení tempa nákupu aktiv, které mělo pomoci s bojem proti hospodářskému propadu způsobeným pandemií. Ve Spojeném království je situace odlišná od České republiky a zbytku Evropské unie díky podstatně rychlejšímu tempu vakcinace, který umožnil dřívější nástup ekonomické obnovy. Rekalibrace měnové politiky Bank of England a všeobecně lepší hospodářská situace ve srovnání se zbytkem Evropy by měla v následujících dnech vyznít pro silnější libru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2061 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,89 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1985 do 1,2092 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,26 až 21,48 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter