Nejhorší týden pro americké akcie od roku 2011!

Americké akciové indexy v pátek utrpěly výrazné ztráty a uzamkly nejhorší týden v letošním roce u indexu Dow Jones Industrial Average! S&P 500 končí níž o 1,6 %, DJIA o 1,8 %, Nasdaq o 1,2 %. Sektor základních materiálů odepsal 2,4 %, energie 1,3 %. K sestupu přispěly výrazně Goldman Sachs či IBM, které končí níže o více jak 2 procenta. Pokles se odehrál na objemech, řádově o pětinu vyšších proti 30dennímu průměru. Výjimkou ze směru dolů byl maloobchodní segment, který roste druhým dnem v řadě, těží ze spotřebitelské důvěry v americké ekonomice, která skončila nad odhady ekonomů a vystoupala na osmileté maximum.

Spotřebitelská důvěra v USA stoupla na osmileté maximum

Právě uplynulý týden odepsal z globální hodnoty akcií přes bilion amerických dolarů! Důvodem je pokračující propad cen ropy při převisu nabídky nad poptávkou, neshodách v OPEC a nemožnosti omezit produkci vůči severoamerické těžbě i dalším vydaným prognózám energetických agentur, které věští horší a horší výhledy poptávku po ropě v příštím roce.

Temný výhled poptávky prohlubuje dno trhu s ropou

IEA předpovídá další pád cen ropy

Index volatility VIX v tomto týdnu vylétl o 84 %!, což je jeho nejprudší vzestup za více jak čtyři roky. Dnešní prodejní tlak vedle ropy začala již data z čínské ekonomiky, která ukázala na zaostání růstu průmyslové produkce v listopadu proti odhadům (7,2 % versus 7,5 %). O něco výš indexy vrátila spotřebitelská důvěra v USA dle Univerzity Michigan. Velkoobchodní ceny ale propadly výrazněji proti odhadům právě na propadu cen energií, plynoucího z propadu cen ropy na pětiletá minima.Prudčeji proti Wall Street zavíraly evropské akcie, Stoxx 600 Europe odepsal 2,6 %.

Za celý týden přišel Dow Jones o 3,8 procenta, což znamená nejhlubší pokles od listopadu roku 2011. S&P 500 ztratil 3,5 procenta, nejvíce od května 2012. Nasdaq odepsal 2,7 procenta. 

Newsletter