Nejistota kolem dluhového stropu posílila dolar a oslabila korunu

Klíčové body

  • Z vyjednávání o dluhovém stropu USA přišly pozitivní signály.
  • Dolar zpevnil ve většině párů, včetně japonského jenu a české koruny.
  • Evropská inflace revidována vzhůru, ECB bude dál zvyšovat sazby.
Zdroj: Depositphotos

Americký prezident Biden se setkal s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů McCarthym. Jednali o limitu dluhu. I přes naznačený vyjednávací pokrok zůstává situace nevyřešená. Trh reaguje defenzivně, investoři upřednostňují dolar, který zafungoval jako bezpečný přístav. Dluhový strop vytlačil téma bankovní krize, u něhož však s ohledem na vývoj akcií bankovních titulů pozorujeme jisté uklidnění. Krátkodobě pracujeme s riziky slabšího dolaru, z delšího období by síla americké měny mohla ochabnout s důrazem na makro rozdíly americké ekonomiky oproti zbytku světa. 

Politici ve Washingtonu v posledních komentářích zdůraznili optimismus ohledně uzavření dohody o dluhovém stropu. Americký dolar v posledních dnech posiloval právě z důvodu nejistoty kolem dluhového limitu. Nervozita byla vyvolána především tím, když ministryně financí Yellenová opakovaně uvedla, že stropu by mohlo být dosaženo už na začátku června, což je výrazně dříve, než bylo původně očekáváno.

Z dat byla včera zveřejněna revize inflace v eurozóně za duben, která ukázala zpřesnění meziměsíčního růstu z 0,7 % na 0,6 % a meziročního z 6,9 % na 7 %.  Jádrová inflace, která je očištěna od cen potravin a energií, byla potvrzena na 5,6 % meziročně. Evropská inflace tak zůstává vysoko nad cílem, což vyžaduje další zvýšení sazeb ECB. Dle člena Rady guvernérů ECB De Cose jsme se však posunuli blíže ke konci cyklu zvyšování sazeb.

Silný dolar se rovněž projevu na páru s japonským jenem, který oslabuje už pátým dnem. Oslabující měnu země vycházejícího slunce nepodpořil ani nad očekávání lepší výsledek japonského HDP za první kvartál. Růst dosáhl 1,6 % při očekávání 0,8 %. Nad očekávání vyšší čísla potvrzují rozšiřující se pozitivní mezeru výstupu, stejně tak i proinflační tlaky. To vše vstoupí v nacházejících měsících do rozhodování Bank of Japan, která prozatím předpokládá, že inflace nakonec ve druhé polovině roku klesne ze současných hodnot nad cílem.

Koruna proti euru krátce oslabila nad hranici 23,70 za euro. Kurz ovlivňuje především silnější dolar, přičemž jak se ukazuje, česká měna je na něj citlivější než ostatní měny regionu.

Dnes bude zveřejněn český index cen výrobců, v USA pak počet žádostní o podporu v nezaměstnanosti. Na poli centrálních bankéřů promluví guvernérka ECB Lagardeová.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0830 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0774 do 1,0882 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,86 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,54 ž 23,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,68 do 21,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter