Nejistota na trzích? Nevadí, připravte se na rally

Po silném závěru minulého týdne a nadějném pondělí se americké trhy jako by zachvěly pod vahou blížící se výsledkové sezóny. Tu odstartuje tento čtvrtek jako již tradičně společnost Alcoa.

Vzhledem k vývoji posledních týdnů, kdy se světové akcie otřásaly nejistotou ohledně Číny a (ne)činnosti Federálního rezervního systému a jeho úrokové politiky, se očekává, že čtvrté čtvrtletí započne převážně negativně, a to vinou nepříznivého třetího čtvrtletí.

Proti tomu se však staví investiční společnost Oppenheimer, která pod taktovkou Ariho Walda, experta na obchodování pomocí technické analýzy, sází během čtvrtého čtvrtletí na úlevovou rally. Terčem pozornosti společnosti a jejího „technického“ týmu se stal akciový index S&P 500.

„Letní výprodej na amerických trzích byl silně přestřelen,“ řekl během rozhovoru pro CNBC Wald. „Současný konsensus je sice stále pesimistický, avšak my věříme, že se nacházíme v ideální pozici pro odskok opačným směrem,“ dodal.

Waldův optimismus má své základy v technickém indikátoru společnosti Oppenheimer, který sleduje sentiment trhu dle dostupných informací od společnosti Investors Intelligence, Consensus, Market Vane a Americké asociace individuálních investorů. V březnu tento indikátor ukazoval 79% pravděpodobnost dalšího růstu, později se však toto číslo snížilo až na 31 %, tedy nejníže za několik posledních let (viz graf).

Wald tento pokles označuje za příležitost. Dle jeho názoru nejde o nic jiného než o tolik potřebou konsolidaci, na kterou trhy čekaly už dlouho. Několikaleté minimum by tak mělo posloužit jako odrazový můstek směrem nahoru, a to i přes všechna negativní očekávání. Jako možná cílová hranice se jeví aktuální úroveň 200denního klouzavého průměru indexu S&P 500 na 2060 bodech, což by odpovídalo necelému 4% růstu.

Kontrariánský pohled společnosti Oppenheimer má však své kritiky. Jedním z nich je Neail Azous, zakladatel zpravodajského serveru Rareview Macro.

„Ať už je graf společnosti Oppenheimer jakkoliv dobrý, rozhodně mě nepřesvědčí o možné rally,“ řekl pro CNBC. Svůj pesimistický pohled staví na základě aktuálně zvýšených spreadů firemních dluhopisů. Dokud se ty budou stále udržovat na současných úrovních, společnosti budou mít nesnadný přístup k dodatečným financím, které by použily buďto na zpětné odkupy či uskutečnění plánovaných fúzí a akvizic.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter