Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nejlepší investice na světě

Jednou ze základních investičních pouček je nakupovat, když jsou ceny nízko, a naopak prodávat, když jsou vysoko. V souladu s touto strategií se na trzích rýsuje nadějná příležitost, na kterou upozorňuje David Rubenstein, investor, filantrop a zakladatel investiční společnosti The Carlyle Group. Dle jeho názoru je ten pravý čas uvažovat o investici do ropy a aktiv napojených na energetický sektor.

„Věřím, že poptávka dožene nabídku a ceny ropy se tak opětovně zvýší,“ řekl v Rubenstein v rozhovoru pro CNBC. „V tu samou dobu dojde i na obnovení cen titulů navázaných na energetický sektor, ze kterých se pak stane nejlepší investice na světě,“ míní zkušený investor.

Ropa si od června minulého roku prošla strmým pádem, jehož velikost byla v prvních čtyřech měsících letošního roku částečně umazána. Od začátku května však černé zlato opět padá. Ropa Brent od května odepsala více jak 26 %, což odpovídá ceně na úrovni 50 dolarů za barel. Texaská WTI za stejnou dobu spadla o více jak 22 %, jeden její barel se dnes prodává za bezmála 46 dolarů.

Hlavním argumentem Rubensteinova tipu je fakt, že „spotřeba energie je něco, co je potřeba k tomu, aby se svět pohnul směrem dopředu.“ Sama jeho společnost, která spravuje aktiva o hodnotě 193 miliard dolarů, si pro investice do ropy a energetických společností vyčlenila 10 až 12 miliard dolarů.

„Jak ve Spojených státech, tak i mimo ně jsme poměrně aktivní. Nebudu předpovídat pokles v celosvětovém měřítku, jsem totiž přesvědčen, že již nebude žádná další příležitost, kdy bude možné nakoupit tituly ropných společností za nižší ceny,“ tvrdí Rubenstein.

Dle informací serveru Wall Street Journal byla společnost Carlyle Group jednou z těch, kterých se propad cen ropy poměrně dotkl. To potvrdil i sám její zakladatel. Během rozhovoru přiznal, že portfolio firmy obsahuje některá aktiva, u kterých se propad cen černého zlata výrazně projevil, a to i přesto, že jejich emitenti byli v relativně dobré tržní kondici.

 

Newsletter