Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Nejlepší výsledek rozpočtu. Díky ekonomice, ne vládě

Plnění rozpočtu vykázalo za první kvartál letošního roku historicky nejlepší výsledek. Nikdy v dějinách novodobé ČR nedosahoval v daném období přebytek vyšší hodnoty. Je však třeba upozornit, že v prvních třech měsících roku 2014 byl přebytek jen o sedm milionů korun nižší. Takže vzhledem k celkovému objemu rozpočtu vlastně srovnatelný. I tak je aktuální údaj nepochybně další příznivou zprávou o hospodaření vlády.

Přebytek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 43,6 miliardy korun z únorových 27,7 miliardy korun. To je nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu za první čtvrtletí od roku 1993, informovalo dnes ministerstvo financí. Loni v březnu byl přebytek rozpočtu 19,9 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Státní kase ovšem pomáhá primárně hospodářský růst jako takový, nikoli zlepšení vlastní správy veřejných financí. Z hlediska vlastní správy veřejných financí dosahuje současná vláda víceméně stejných výsledků jako vláda předchozí.

Ve spojení se solidním ekonomickým výkonem české ekonomiky však poměrně dobrý stav veřejných financí – který je lepší než ve většině zemí Evropské unie – vytváří příznivou souhru faktorů, které dále tlačí a tlačit budou na pokles výnosů u českých státních dluhopisů. Například české dluhopisy s desetiletou dobou splatnosti tak letos pravděpodobně budou z hlediska svého výnosu atakovat historická minima, na něž klesly jak v první polovině roku 2015, tak letos v první půli března. Z toho bude těžit česká vláda, která si na světových trzích bude moci půjčovat rekordně levně. Takto uspořené prostředky pak bude moci realizovat jiným způsobem, ať už ekonomicky produktivním (investice apod.) či neproduktivním (zvýšení sociálních výdajů apod.).

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter