Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna se drží v okolí silné psychologické hranice 24,00 EURCZK. Dolar od rána posiluje, středový kurz se dostal pod 1,064 EURUSD než přišla korekce.

Nejslabší jen od konce devadesátých let. Bank of Japan strategii nemění

Klíčové body

  • Bank of Japan ubránila cíl výnosové křivky.
  • Japonský jen krátce oslabil na nejslabší hodnoty od roku 1998.
  • Dalšímu výraznému oslabení jenu může bránit vývoj na světových dluhopisových trzích.
Zdroj: Depositphotos

Japonský jen proti dolaru krátce oslabil na nejslabší hodnoty od druhé poloviny roku 1998. Proti euru se pak posunul na úrovně z přelomu prvního a druhého kvartálu 2015. Část trhu stále sází na to, že Bank of Japan poleví v obraně výnosové křivky, což nakonec povede k silnějším jenu. Centrální banka však odolává. Neobešlo se to však bez problémů.

Mezi tyto problémy patří zejména nízká likvidita japonského dluhopisového trhu. Ta se projevila i na trhu futures, který na začátku týdne doslova „vyschl“. Nezájem o zajištění spotových operací, basis trade a další strategie vedl k nejnižším zobchodovaným objemům futures v letošním roce, které byly dle agentury Bloomberg o více než 60 % nižší než dvanáctiměsíční průměr.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Bank of Japan bojovala s tlakem na rostoucí výnosy delších splatností. V posledních týdnech byla nucena zasáhnout, aby tak ubránila horní hranici tolerančního pásma cíle desetiletého výnosu, která dosahuje 0,25 %. V polovině června Bank of Japan na bondovém trhu intervenovala za 10,9 bilionu jenů, což byl dle Bloombergu historicky nejvyšší objem.

Takto silná obrana výnosové křivky Bank of Japan donutila i k navýšení objemu skupovaných bondů nad rámec plánu, zejména u delších splatností než je deset let. Spekulovalo se proto, že centrální banka navýší plán pro nadcházející čtvrtletí, což však jeho včerejší zveřejnění nepotvrdilo. Bank of Japan se tak rozhodla jít cestou operativních zásahů v závislosti na aktuálním tržním prostředí.

Silná prodejní vlna japonských bondů je vidět na straně zahraničních investorů. V čistém vyjádření nerezidenti prodali největší objemy za posledních dvacet let. Ti hráči, kteří mají zájem vsadit si na short japonských bondů, a tedy i na to, že Bank of Japan poleví v obraně výnosovky, si mohou instrumenty půjčit dokonce přímo od ní za mírnějších podmínek, než tomu bylo doposud. Centrální banka chce touto nabídkou dle svého vyjádření podpořit uvolnění napjatého trhu s cílem udržení jeho stability.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Trvající tlak na tržní sazby je vidět u delších splatností dluhopisů, kde se například výnos třicetiletého instrumentu posunul na nejvyšší hodnoty od roku 2015. Stejně tak tomu je i u desetiletého swapu, jehož hodnota se v polovině června posunula k 0,6 %, tedy na maxima za posledních sedm let. Od té doby je ale patrná korekce k nižším hodnotám, což Bank of Japan ulevuje.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Udržování akomodativní měnové politiky, zatímco zbytek světa její podobu normalizuje, je rizikem oslabení jenu. Jeho kurz se v tomto týdnu dostal k hranici 137,00 USDJPY, což je nejslabší hodnota od roku 1998. Za pohybem přitom stálo globální posílení dolaru. S ohledem na v posledních dnech klesající americké tržní sazby je jen aktuálně ve výhodě, byť „tradiční“ negativní korelace oslabila. Důvodem dále neoslabujícího jenu je přehodnocení pohledu bondového trhu, který se přeorientoval z výhledu razantního zvyšování sazeb Fedu na obavy z výhledu výrazného ekonomického zpomalení, ba přímo z recese, což způsobilo pokles výnosů středních a delších splatností (psali jsme zde).

Například desetiletý americký výnos se poprvé od začátku července dostal zpět pod 3 %. Za posunem stál nad očekávání větší pokles reálných osobních příjmů a nowcast atlantské pobočky Fedu naznačující pokles amerického ekonomiky ve druhém čtvrtletí o jedno procento. Pokud bude pokles potvrzen prvním odhadem HDP za 2Q na konci července, největší ekonomika světa by se ocitla v technické recesi.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Ale zpět do Japonska. Přístup Bank of Japan k divergenci měnové politiky zůstává neměnný. Poslední komentáře centrálních bankéřů se shodovaly na nutnosti udržet akomodativní charakter měnové politiky. Když se podíváme například na výsledek japonského průmyslu za květen, banka má zřejmě pravdu, byť za oficiální důvody meziměsíčního poklesu o více než 7 % jsou udávány covidové uzavírky v Číně. Ty již polevily, avšak stav japonských průmyslových zásob naznačuje, že celková poptávka slábne.

Rizika slabšího jenu podle nás oslabila vinou poklesu amerických tržních sazeb. Nelze však zcela vyloučit, že se situace neobrátí. Japonské ministerstvo financí spolu s Bank of Japan se bude v případě další vlny oslabení zřejmě nadále držet pouze slovních intervencí. Předpokládáme, že k vážnějším debatám o zásahu na devizovém trhu instituce nepřistoupí, dokud se kurz neposune nad hranici 140,00 USDJPY. Vzhledem k aktuálnímu vývoji světového dluhopisového trhu však posun k těmto úrovním v nejbližší době neočekáváme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0443 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0321 do 1,0479 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,68 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,55 do 23,79 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter