Největší diamant na světě jde do dražby

Největší surový drahokam diamant, který byl objeven za více než sto let, bude příští měsíc vydražen v Londýně. Očekává se, že diamant s váhou 1190 karátů, bude prodán za více než 70 milionů dolarů. Podle televize CNBC to oznámila mezinárodní aukční síň Sotheby´s.

Diamant, jehož jméno „Lesedi la Rona“ v překladu znamená „Naše světlo“, bude před aukcí vystaven v sídle Sotheby´s v New Yorku. Zájemci si drahokam velikosti tenisového míčku mohou koupit na aukci 29. června. Neopracovaný diamant vykopala kanadská důlní firma Lucara Diamond Corporation loni v listopadu v Botswaně. Stáří nerostu se odhaduje na 2,5 miliardy až více než tři miliardy let.

Šéf šperkařské divize Sotheby´s David Bennett uvedl, že drahokam svými rozměry odborníky doslova ohromil. Podle něj je prostě jedinečný. Větší byl pouze diamant, který byl objeven v roce 1905 v Jihoafrické republice a vážil 3106 karátů, byl rozřezán na devět menších kusů. Největší z nich je známý jako Hvězda Afriky.

Diamanty těžené v Africe nemají zrovna nejlepší pověst. Takzvané „krvavé diamanty“ totiž sloužily rebelům jako zdroj peněz na nákup zbraní.

Těžební společnost Rio Tinto tento týden představila největší fialový diamant, jaký byl kdy nalezen. Diamant pojmenovaný „Argyle Violet“ by nalezen v dolu Argyle v Západní Austrálii, soukromé prohlídky budou v červnu. Diamant našli loni a z původní váhy 9,17 karátu ho vybrousili do oválného tvaru. Po úpravě váží 2,83 karátu.

Aukční síň Christie´s, která je hlavním konkurentem Sotheby´s, pak v aukci 31. května v Hong Kongu nabídne broušený zelený diamant. Očekává se, že cena dosáhne 16 až 20 milionů dolarů.

Newsletter