Největší správce aktiv na světě varuje před dopady brexitu

Společnost BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě, se připojila k předchozím varováním k rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii. Británie může sklouznout do recese, takzvaný brexit zvyšuje nejistotu a může významně snížit investice v zemi. Rozvod bude „dlouhý a chaotický proces“, který postihne nejen Británii, ale na nějakou dobu také zastaví světový růst, napsal server MarketWatch.

„Snížili jsme naše očekávání globálního růstu. Vidíme riziko v britské recesi a očekáváme zhoršení už tak špatného výhledu v eurozóně, když převáží sentiment rozhodnutí v referendu,“ uvedla firma Blackrock ve zprávě.

Z grafu níže vyplývá, že ekonomická nejistota v Británii je nyní kvůli brexitu od roku 2000 nejvyšší. Vysoká nejistota byla také v době krize eurozóny, při pádu Lehman Brothers, při invazi do Iráku v roce 2003 a útocích 11. září v New Yorku.

Podle BlackRock se také zvýší úzkost ohledně budoucnosti EU, což by mohlo utlumit evropské investice a zpomalit aktivitu. Postoje vůči unii se zhoršily a nyní jsou na minimech v klíčových zemích, jako je Francie nebo Německo. Bank of England by také mohla přistoupit ke snížení úrokových sazeb a možná obnovit kvantitativní uvolňování.

Tento týden podobná varování vydaly také další významné investiční banky. Barclays včera uvedla, že Británie je na „pokraji recese“ a „spirála nejistoty“ bude tlačit ekonomiku do poklesu ve druhé polovině letošního roku.

Bank of America Merrill Lynch počítá s tím, že ostrovní zemi nyní čekají tři čtvrtletí recese, a to od třetího kvartálu letošního roku. Credit Suisse poznamenala, že data již nyní ukazují mírnou recesi v Británii.

Newsletter