Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Největším zabijákem bohatství se stává….

Každý investor, který ve svém portfoliu drží akcie, vidí nerad, když mu jeho bohatství mizí před očima. Z tohoto hlediska byl poměrně akční i poslední měsíc, tedy duben. Co se týče amerických akcií, index S&P 500 odepsal bezmála 1 % a Dow Jones spadl o zhruba 0,6 %. Nejvíce trpěl technologický Nasdaq, který má za sebou více jak 5% pád. Není se čemu divit. Na těchto rudých číslech se totiž podepsal i aktuálně největší ničitel bohatství investorů, kterým je Apple.

Podle studie Openfolio, americké sociální platformy, která sdružuje a porovnává více jak 65 tisíc sdílených portfolií, to byl právě titul společnosti s emblém nakousnutého jablka, který kvůli intenzivnímu propadu citelně snížil hodnotu držených aktiv investorů. „Největší ničitel bohatství“, jak Openfolio Apple nazvala, ztratil za duben bezmála 14 %, když si pošel celkem osmi dny vytrvalého propadu. Na něm se podepsala především špatná čísla hospodářského výsledku za druhý fiskální kvartál.

Pro připomenutí, Apple od ledna do března 2016 zaznamenal poprvé za 13 let pokles tržeb. Report ukázal 50,6 miliardy dolarů, přičemž nejvýrazněji se na výsledku podepsal vůbec první meziroční propad prodejů chytrých telefonů iPhone. Upravený čistý zisk na akcii skončil na 1,90 dolarech při očekávání na 2 USD. Celkový čistý zisk se pak propadl o 30 % na 10,5 miliardy USD.

Dopad poklesu ceny akcie se na portfoliích podepsal z toho důvodu, že jde jednak o titul, který je v rámci sledování Openfolio nejvíce zastoupen, rovněž je i největším favoritem podílových fondů. V rámci sociální platformy se Apple objevuje u více jak 27 % portfolií. Fondy pak podle datové firmy FactSet drží 28,1 % všech jeho akcií.

Pro zajímavost, Po Apple je u fondů druhým nejoblíbenějším titulem Microsoft, na třetím místě pak Alphabet (viz graf).

Kolik se dá vydělat za deset vteřin?

Výhled? Ne každý je pesimista…

I přesto, že se na Apple v poslední době spustila kritika snad ze všech stran, existují i optimisté. Mezi ty se řadí například Kulbinder Garcha, analytik společnosti Credit Suisse, který si stanovil cílovou cenu akcie na 150 dolarů za kus. Dle jeho názoru sice existuje spousta faktorů hrajících v neprospěch firmy, ovšem naprostá většina z nich je pouze dočasná.

„V případě iPhonů je největším zabijákem poptávky míra inovací,“ řekl pro server CNBC Garcha. „Apple stavěl v případě iPhonu 6 na postupně akcelerující míře vylepšení. Letos by však mělo dojít k určité normalizaci.“

Později v tomto roce by totiž mělo dojít na vypuštění iPhonu 7. V tomto směru je důležité si uvědomit, že uživatelé těchto smartphonů je obměňují zhruba po 13 měsících, přičemž 90 až 95 % z nich zůstane věrných značce. Pokud by se tento trend udržel, podle Garchy by mělo dojít na poměrně rychlou obnovu celkového zájmu, a tedy i prodejů a tržeb.

Při valuaci na 9,5násboku budoucích zisků se Apple drží na úrovni ostatních výrobců chytrých telefonů. Hlavním rozdílem je však rozsah. Konkurenti nakousnutého jablka by k poražení Tima Cooka a jeho týmu museli pokrýt nejen výrobu mobilů, ale rovněž i počítačů a televizí, a to vše za mnohem nižší ceny.

Otázka sama pro sebe je mezinárodní expanze. Podle výhledu Credit Suisse dokáže Apple po dobu příštích pěti let vygenerovat dalších 90 až 95 miliard dolarů, pokud by se mu podařilo zopakovat úspěch v Číně. Muselo by se to však stát v jiné zemi, kde uživatelé v průměru utratí 600 dolarů ročně za produkty společnosti. V tomto směru se podle Garchy nabízí například Indie, Brazílie a Rusko, kde Apple stále postrádá dostatečně silnou distribuční síť.

Newsletter