Nelehký život centrálních bank v období vyšší inflace po delší dobu

Klíčové body

  • Dosažení inflačního cíle může být pro centrální banky čím dál složitější.
  • Kolaps banky Silicon Valley Bank může být jedním z mnoha dalších případů dopadů aktuálního inflačního a úrokového prostředí.
  • Americké akcie dál rostou, euro zpevnilo, koruna oslabila.
_NZ79221 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Počátkem minulého týdne proběhla v Portugalsku konference organizovaná ECB, na které promluvila řada předních centrálních bankéřů, v neposlední řadě Jerome Powell a Christine Lagarde. Konference se účastnili i představitelé Mezinárodního Měnového Fondu.

Vedle svých institucionálních povinností vypracovává MMF pravidelné ekonomické výhledy pro vývoj celosvětové ekonomiky. Jejich analýzy jsou pro investování i obchodování většinou nepoužitelné, jelikož se nevyjadřují ke konkrétním trhům, ale hodnotí ekonomiku v globálním celku. MMF má v popisu práce hlavně zachraňovat státy, které se nachází na pokraji ekonomického kolapsu, poskytovat jim financování a pomáhat s restrukturalizací jejich finančního systému. Jeho ekonomové obvykle nekomentují práci „těžkých vah“ typu Fedu nebo ECB, ale protože mají ve svém vědeckém genofondu zvýrazněnu citlivost na krizové situace, učinili nejspíše letos výjimku.

Hlavní ekonomka MMF ve svém projevu docela přesvědčivě polemizovala s oficiální strategií, kterou zatím dodržuje většina centrálních bank, totiž s cílováním inflace. Nerozporovala samotnou myšlenku, která je dozajista správná, ale zpochybňovala její praktickou uskutečnitelnost. Kolaps banky SVB je modelovým případem situace, které se budou v prostředí vyšších úrokových sazeb vyskytovat opakovaně. Řešením je vždy dočasné uvolnění měnových podmínek, které působí proti hlavní strategii mající za cíl dvouprocentní inflaci. Reálný finanční život bude centrálním bankám házet pomyslné klacky pod nohy do té míry, že svého ideálního cíle nikdy nedosáhnou. Výsledkem bude inflace na vyšší úrovni po delší dobu.

Vývoj na finančních trzích ke konci druhého čtvrtletí do značné míry reflektuje tento pohled. Akciové indexy se místo propadů vydávají k novým výšinám, dlouhodobé úrokové sazby stagnují a mají spíše tendenci k růstu.  Letošní konference v Sintře nebyla příliš medializovaná, avšak realistický pohled na finanční trhy z dílny MMF si svou cestu do širšího povědomí našel. Pro běžného obchodníka či investora má tato informace hodnotu dílku skládačky do mozaiky názorů na budoucí vývoj trhů.

Co se týče pátečního obchodování, je nutno zmínit nárůst akciových indexů SP500 a NASDAQ. Trhy se vrátily na úroveň, na které se nacházely těsně před prvním zvýšením sazby Fed v minulém roce. Euro proti dolaru oslabilo nad 1,0900 EURUSD, koruna pak nad 23,75 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0890 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0833 do 1,0923 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,75 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,81 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,65 až 23,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,72 do 21,93 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter