Němci jednou nohou v recesi? ECB nepoleví

Klíčové body

  • Německá ekonomika ve čtvrtém kvartálu klesla.
  • Euro vůči koruně krátce zpevnilo nad 23,87 EURCZK.
  • Výhled zvyšování sazeb tento týden: Fed +25 bodů, ECB +50 bodů, Bank of England +50 bodů, ČNB beze změny.
Zdroj: Depositphotos

Německé HDP na konci loňského roku místo stagnace kleslo. V eurozóně zůstává hrozbou inflace, zejména jádrová. ECB musí dál zvýšit sazby. Euro včera krátce  posílilo na nejsilnější hodnoty od dubna 2022. Zisky však neudrželo. 

Po řadě růstových kvartálů se německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2022 mezikvartálně smrskla o 0,2 %. Pokles hrubého domácího produktu má na svědomí zejména pokles domácí poptávky. V meziročním srovnání německé HDP vzrostlo o 1,1 %. Přestože tato čísla nejsou finální a koncem února přijde revize, je možné, že se Německo nachází jednou nohou v recesi. Jestli se opravdu jedná o recesi technickou, naznačí až data z prvního letošního kvartálu.

Přestože byl konsensus nastaven na stagnaci, zveřejnění německých dat nemělo na euro výraznější vliv. Společnou měnu posílilo až zveřejnění několika dalších čísel z eurozóny. Ta naznačila, že pokud se Evropa opravdu dostane do recese, bude spíše mělká, avšak stále s vyššími cenami. Index důvěry spotřebitelů v lednu vzrostl dle -22 bodů na -20,9 bodu. Indexy ekonomického i průmyslového sentimentu vzrostly výrazně nad očekávání. Hlavním tahounem indexů jsou klesající ceny energií a snižující se inflace.

Euro včera zpevnilo nad hranici 1,0900 EURUSD. Hlavním důvodem tohoto pohybu byly nad očekávání vyšší čísla o španělské inflaci, zejména pak jádrové. Stejně tak dopady i čísla z Belgie. Vedle posílení společné měny na nejsilnější hodnoty od loňského dubna jsme byli svědky růst výnosů napříč celým kontinentem. Tržní výhled vrcholu sazeb ECB v cyklu se pak vrátil zpět na prosincové hodnoty kolem 3,5 %.

Koruna se v závěru minulého týdne obchodovala v pásmu 23,78 až 23,82 EURCZK, včera se středový kurz dostal k úrovni 23,87 EURCZK. Krátké vybírání zisků není podle nás velkým překvapením. Sledovat budeme zejména, jak česká měna zareaguje na zasedání Fedu a ECB. Poslední týdny ukázaly, že je koruna vůči rostoucím zejména evropských sazbám poměrně dobře rezistentní. K jejímu oslabení by tak bylo potřeba silné jestřábí překvapení od obou centrálních bank nad rámec toho, co je v trhu již zaceněno. U ostatních měn regionu žádné zásadní pohyby nebyly. Polský zlotý se včera pohyboval do strany v pásmu 4,707 až 4,716 EURPLN, maďarský forint se koncem minulého týdne líně přehoupnul přes hranici 390,00 EURHUF a začátkem aktuálního žádné větší akce nepodniknul.

Dnes dopoledne se dozvíme stav růstu HDP v eurozóně. V tomto případě trhy očekávají stagnaci, stejně jako to bylo u Německa. Odpolední německá inflace za leden nás však nečeká, dle německého statistického úřadu kvůli technickým problémům. Nové datum zveřejnění se dozvíme v pátek. Na inflaci v eurozóně tudíž Eurostat použije odhady.

Mezi hlavní události tohoto týdne můžeme označit rozhodnutí centrálních bank ohledně vývoji úrokových sazeb. Ve středu očekáváme nárůst amerických sazeb o 25 bodů, ve čtvrtek by měla ECB navyšovat o 50 bodů. Ve čtvrtek bude sazby o 50 bodů zvyšovat i Bank of England, nejspíše to bude poslední takto vysoké navýšení. V poslední řadě tu máme ČNB, která sazby samozřejmě zase zvedat nebude.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0849 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0821 do 1,0959 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,83 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,80 až 23,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,76 do 22,02 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter