Němci si věří přes uprchlíky na vyrovnaný rozpočet i úlevy daní

Německo bude mít v roce 2017 i přes miliardy výdajů na uprchlíky vyrovnaný státní rozpočet. Počítá s tím návrh rozpočtu, který dnes představil ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU). Vyrovnané má být podle jeho představ hospodaření státu i v dalších nejméně třech letech. Letos Německo čeká rekordní přebytek bilance a plánuje daňové úlevy za 15 miliard eur.

Schäuble se v téměř hodinovém široce pojatém projevu věnoval vedle čistě ekonomických témat i řadě dalších otázek včetně migrace a integrace uprchlíků. „Evropa má odpovědnost za Afriku ve vlastním zájmu,“ řekl mimo jiné s tím, že pokud se starý kontinent nebude angažovat ve svém okolí, nebude se mu dařit dobře.

Berlín počítá pro příští rok s příjmy i výdaji ve výši 328,7 miliardy eur (téměř 8,9 bilionu korun). Obě strany rozpočtu by tak měly stoupnout o 3,7 procenta oproti letošnímu roku. Téměř 19 miliard eur dá příští rok spolková vláda na integraci stovek tisíc uprchlíků a na boj proti příčinám migrace.

Ministr financí chce navýšit výdaje na dopravní investice o 500 milionů eur na 12,8 miliardy eur nebo finance pro ministerstvo školství a výzkumu o 1,2 miliardy eur na 17,6 miliardy. Poznamenal přitom, že ještě v roce 2009, kdy se stal ministrem financí, byl rozpočet resortu na úrovni deseti miliard eur.

Německo letos čeká 300 tisíc migrantů, ani ne třetinu proti loňsku

Zvyšovat se budou i výdaje na obranu a vnitřní bezpečnost. Ministerstvu obrany se příští rok zvedne rozpočet o 1,7 miliardy eur na 36,6 miliardy a resortu vnitra o 540 milionů eur.

Německo má vyrovnané rozpočty už od roku 2014, tehdy se nuly v rozpočtu podařilo dosáhnout poprvé od roku 1969. K dobrému stavu veřejných financí přispívají i příznivé okolnosti, připouští Schäuble. „Ale tyto okolnosti některé vlády využijí lépe než jiné,“ poznamenal dnes k pobavení některých poslanců.

Podle ministra financí bude mít Německo po příštích parlamentních volbách na podzim roku 2017 prostor ulevit daňovým poplatníkům v rozsahu 15 miliard eur (zhruba 405 miliard korun).

Německý přebytek běžného účtu platební bilance by letos mohl vystoupit na nový rekord 310 miliard dolarů, čímž by předstihl čínské aktivní saldo a byl by nejvyšší na světě. Předpověděl to dnes mnichovský ekonomický institut Ifo. Německý přebytek se opírá o vysoké aktivní saldo v obchodu se zbožím, uvedl ekonom Ifo Christian Grimme. Podle něj německý vývoz překročil hodnotu dovozu jen v prvním pololetí o 159 miliard dolarů. Letošní odhadovaný německý přebytek na běžném účtu by odpovídal asi 8,9 procenta hrubého domácího produktu země. Znamená to, že by opět překročil doporučené maximum. To je metrika, kterou stanovuje Evropská komise a to na šesti procentech.

Někteří němečtí obchodní partneři v čele s Francií a USA už léta vyzývají Berlín, aby posílením domácí poptávky a dovozu přispěl ke snížení globálních ekonomických nerovnováh a podpořil růst světové ekonomiky. Berlín kritiku odmítá a poukazuje na to, že domácí poptávku už posílilo zavedení celostátní minimální mzdy a výrazné zvýšení důchodů. Vláda rovněž zvýšila výdaje na dopravní a digitální infrastrukturu a posílila výdaje ke zvládnutí masové imigrace.

Tlak na Merkelovou roste. CDU odstavila „její“ imigrace

Čínský přebytek platební bilance letos zřejmě kvůli oslabení vývozu klesne o 70 miliard na zhruba 260 miliard dolarů, předpovídá Ifo. Třetí nejvyšší přebytek by mělo mít Japonsko ve výši 170 miliard USD.

Pokud se podaří vyrovnané rozpočty Německu udržet do roku 2020, mělo by to podle Schäubleho znamenat, že se sníží poměr celkového dluhu Německa vůči hrubému domácímu produktu pod 60 procent, s čímž počítají maastrichtská kritéria. Česká republika hospodaří dlouhodobě s deficity. Loni skončil státní rozpočet schodkem 62,8 miliardy korun. Letos by mohl být deficit českého rozpočtu podle expertů výrazně nižší.

Zeman se s Merkelovou v názoru na migraci neshodli, kvůli kvótám

Newsletter