Německá centrální banka stojí za odbory: Mzdy mohou růst

Německá centrální banka Bundesbank se, trochu nečekaně ze své pozice, připojila k výzvám odborů na zvýšení mezd. Podle bankéřů současný růst německé ekonomiky opravňuje požadavek na vyšší platy. Vyšší příjmy obyvatel by také podle centrální banky mohl omezit nebezpečí, že se Německo dostane do deflace.

„Vzhledem k dobré konjunkturní situaci, nízké nezaměstnanosti a celkově dobré perspektivě vývoje ekonomiky je vývoj mezd v Německu jen velmi mírný,“ řekl vrchní ekonom centrální banky Jens Ulbrich v televizi n-tv. Podle něj mají podniky prostor k tomu, aby zvyšovaly platy rychleji, než to v současnosti činí.

Německé reálné mzdy přitom letos rostou nejrychleji za posledních 15 let. Zhruba 16,5 milionu zaměstnanců krytých kolektivními dohodami si zajistilo pro letošní rok průměrné nominální zvýšení mezd o 3,1 procenta. Meziroční inflace v červnu byla přitom na úrovni jednoho procenta.

Německá centrální banka v minulosti vyzývala spíše ke mzdové zdrženlivosti, současný apel proto znamená změnu jejího kurzu. Podle Ulbricha to ale odpovídá vývoji německého hospodářského cyklu. „Když se ekonomice daří špatně, žádáme odbory o zdrženlivost. Teď, když se hospodářství rozbíhá, se mohou platy klidně zvyšovat rychleji,“ uvedl Ulbrich.

Podle analytiků serveru Spiegel Online výzva centrální banky souvisí také s obavami, aby v Německu nenastala deflace. Očekávání firem a lidí, že budou ceny klesat, by totiž vedlo k odkládání spotřeby a zastavilo by hospodářský růst.

Míra inflace v Německu se v posledních letech drží pod inflačním cílem centrální banky. Ta přitom už nemá k dispozici mnoho opatření, která by mohla inflaci zvýšit. Evropská centrální banka už na počátku června snížila klíčovou refinanční úrokovou sazbu v eurozóně na historické minimum 0,15 procenta a prostor pro další snížení, které by pobídlo k investicím a ke spotřebě, je už jen minimální. Zvýšení mezd by naproti tomu podle Ulbricha mohlo vést k tomu, že se inflace přiblíží ke dvěma procentům, na které centrální banka cílí.

Newsletter