Německá ekonomika se propadla, inflace klesá pomalu

Klíčové body

  • Německá meziroční inflace v říjnu výrazně poklesla. Podobný trend očekáváme i v eurozóně. Jádrová inflace zůstává problémem.
  • Německá ekonomika od začátku války na Ukrajině rostla pouze dvě čtvrtletí ze šesti. Problémem zůstávají ceny energií.
  • Očekávání, že inflace v eurozóně bude v dalším roce vyšší, podporují sázky na pomalejší uvolnění měnověpolitických podmínek ECB. Euro v reakci mírně posílilo.
Zdroj: Depositphotos

Podle nejnovějších dat meziroční německá inflace v říjnu zpomalila na hodnotu 3,8 %. To je o 0,7 procentního bodu méně ve srovnání se zářijovými výsledky. Harmonizovaná meziroční inflace, která se používá pro srovnání v rámci EU, ve stejném měsíci klesla na hodnotu 3 % ze zářijových 4,3 %. Rozdíly mezi národní a harmonizovanou mírou inflace lze vysvětlit primárně efektem srovnávací základny a rozdíly v metodice výpočtu. Německo se dočkalo poklesu i u jádrové inflace, kde nehrají roli ceny potravin a energií. Pokles však nebyl tak svižný. Meziroční míra říjnové jádrové inflace v Německu byla 4,3 % ve srovnání se 4,6 % v minulém měsíci.

Přestože by německá inflace v dalších měsících měla dále klesat, lze očekávat, že zůstane vzdálená od inflačního cíle. Existuje riziko, že inflace v eurozóně bude klesat pomaleji, než očekává prognóza ECB. Centrální bankéři by na takový vývoj reagovali podržením přísnějších měnověpolitických podmínek v eurozóně ve smyslu několikrát opakovaného „higher for longer“. Tedy vyšší úrokové sazby po delší časové období. Dnes dopoledne vyjdou data ohledně inflačního vývoje v eurozóně, která nám alespoň trochu napoví. Analytici očekávají pokles meziroční inflace v eurozóně na úroveň mezi 3,1 až 3,2 %. Tedy pokles o více než jeden procentní bod ve srovnání se zářijovou hodnotou 4,3 %. Podobně jako v Německu je očekáván pomalejší pokles jádrové inflace na 4,2 %.

Pondělní data ukazují na pokračující problémy v německé ekonomice. První odhady meziročního růstu ukazují propad o 0,3 %. Mezičtvrtletně pak v říjnu data ukázala na propad o – 0,1 %. Je zajímavé sledovat, že od začátku války na Ukrajině rostla německá ekonomika pouze dvě čtvrtletí ze šesti. Trápení Německa podtrhuje i to, že se ekonomický výkon sotva drží nad předpandemickou úrovní, které dosahovalo zhruba tři roky zpátky. Ekonomická obnova tak neprobíhá podle plánu. Mezi hlavní problémy stále patří relativně vysoká cena energií, nejistoty na globálních trzích, relativně vysoké úrokové sazby a situace v Číně.

Zajímavé bude sledovat vliv ekonomické situace v eurozóně, vývoj inflace a reakci ECB. Data naznačují, že úroveň inflace v eurozóně bude vyšší, než bylo očekáváno v prognóze ECB. Trhy proto očekávají vyšší úroveň sazeb po delší časové období, což pomohlo kurzu eura, které mírně posílilo i proti dolaru. Trhy ale netrpělivě vyčkávají na zasedání amerického Fedu v tomto týdnu. Dolaru se v posledních týdnech dařilo, protože se americká ekonomika vypořádala lépe s nejistotami a problémy na globálním trhu i přes relativně svižný růst úrokových sazeb. V dalších dnech a týdnech bude jistě několik vhodných příležitostí pro nákup i prodej páru EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0633 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0557 do 1,0651 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,60 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,45 až 24,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,00 do 23,30 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter