Německé ekonomice hrozí recese

Klíčové body

  • Německo zřejmě vykáže slabší data za prvního čtvrtletí letošního roku, navázalo by tak na poslední čtvrtletí 2021.
  • První zprávy z průzkumů trhu hovoří o zlepšení situace s tzv. úzkými hrdly, světová poptávka zůstává velmi silná.
  • Eskalace konfliktu na Ukrajině by mohla způsobit oslabení koruny z důvodu zhoršení tržního sentimentu a ochlazení ochoty riskovat.
Zdroj: Depositphotos

Německu hrozí už druhá pandemií způsobená recese, nebo alespoň znatelné zpomalení ekonomiky. Dle dat a průzkumu Bundesbank měl omikron významný negativní dopad na německou ekonomiku. Problematické byly především výpadky pracovní síly a opakující se karantény na pracovištích. Problémy na trhu práce umocňovala schopnost viru se velmi rychle rozšířit. I přes v průměru lehčí průběh onemocnění byl dopad na trh práce zásadní.

Růst německého HDP v posledním čtvrtletí roku 2021 znatelně zpomalil a tento scénář může být zopakován i ve čtvrtletí aktuálním. Přiostření konfliktu na Ukrajině a související sankce namířené proti Rusku ze strany Západu budou německé ekonomice komplikovat situaci. Sankce míří i na nový plynovod Nord Stream 2. Jeho otevření by se tak mohlo odložit i o několik týdnů či měsíců. Nedostatek plynu se tak opět projeví v cenách energií, které dále porostou. Dražší energie budou zásadním problémem pro německý průmysl a celou ekonomiku. Zvlášť pokud vezmeme v potaz závislost Německa na plynu z Ruska.

Bundesbanka své obavy z možného zpomalení německé ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku staví primárně na odlišném dopadu varianty omikron. Důsledkem velmi rychlého šíření mutace omikron, i přes řadu opatření a proočkovanost populace, byly změny chování na trzích. Změny, které v průběhu předchozích variant viru dopadaly především na sektor služeb. V případě šíření omikronu se významná část negativních dopadů přenesla i na průmysl. Průmysl, který byl v řadě zemí tahounem ekonomiky v průběhu pandemie.

Zásadním problémem je nepřekvapivě rychlejší šíření nové mutace, což vede k výpadku významné části pracovní síly. Někdy naštěstí jen na pár dní, ale jindy dosahoval výpadek i klíčových pracovníků týdny. I tuzemské zkušenosti poukazují na výzvy spojené s výpadky klíčových pracovníků, a to nejen ve výrobě, prodeji apod. Klíčoví pracovníci chybí v týmech zabývajících se strategií, inovacemi a plánováním. Na druhou stranu je třeba říct, že se soukromý i veřejný sektor z předchozích let pandemie poučil. Online pracovní prostředí funguje už téměř všude a zavádění protipandemických pravidel je nyní přeci jen o něco přehlednější, než bylo v roce 2020.

Výhled pro německou ekonomiku však není pouze šedý. IHS Markit index ukázal vysokou aktivitu německého soukromého sektoru, která by mohla být ve výsledku tou nejrychlejší za posledních 6 měsíců. Firmy v Německu hlásí postupné zlepšování situace na straně nabídky a rozšiřování tzv. úzkých hrdel. Téměř jakékoliv zlepšení na straně nabídky povede ke zlepšení výkonu světové ekonomiky jako celku. Poptávka v rámci Evropy, USA a Číny je totiž stále velmi silná a současný vývoj neukazuje na její výrazné ochlazení, navzdory očekávání některých ekonomů v loňském roce.

Vytáhnutí „špuntu“, který brzdí světovou nabídku, by pomohlo celé eurozóně i České republice. Postupné zlepšení situace je v souladu s predikovaným vývojem české ekonomiky a inflace. Stále však není ani zdaleka vyhráno. Problematické měsíce pro ekonomiku Německa a dalších zemí eurozóny se v datech za první čtvrtletí mohou stále projevit. Výsledkem by mohlo být mírné oslabení eura proti koruně. Nezapomínejme ale na významná rizika plynoucí z konfliktu na Ukrajině. Eskalace tohoto konfliktu by mohla způsobit „výplach“ na trzích a významné oslabení koruny z důvodu zhoršení tržního sentimentu a ochlazení ochoty obchodníků riskovat. Výhled pro korunu je tak v současné době otevřený oběma směry.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1337 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,07 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1287 do 1,1396 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,63 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,40 až 24,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,47 do 21,72 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

 

Newsletter