Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Německé firmy vstupují do období svátků s nadějí

Klíčové body

  • Ekonomický sentiment v Německu se v prosinci zlepšil téměř ve všech sektorech ekonomiky.
  • Plán EU na zavedení evropského cenového stropu na cenu plynu vyvolal obavy na trzích.
  • Euro v průběhu pondělí proti dolaru zpevnilo.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomický sentiment se v Německu dle nejnovějších výsledků Ifo indexu výrazně zlepšil. Jeho hodnota vzrostla v prosinci na 88,6 bodu, což je o 2,2 bodu více než v listopadu. Německé firmy v rámci průzkumu hodnotily lépe svojí současnou situaci a mají optimističtější očekávání ohledně budoucího vývoje ekonomiky. Je stále třeba dodat, že prosincové výsledky jsou ve všech kategoriích slabší ve srovnání s prvními šesti měsíci letošního roku. Očekávání ohledně budoucího vývoje jsou naopak nejlepší od července. Německé firmy tak vyhlíží postupný obrat k lepšímu i přes probíhající energetickou krizi a očekávané zpomalení světové ekonomiky.

Ke zlepšení nálady došlo téměř ve všech odvětvích německé ekonomiky. V oblasti průmyslu došlo k výraznému růstu indexu Ifo, a to především díky snížení míry nejistot v Evropě. Výrazného zlepšení se dočkal i sektor služeb a obchodu. Oblast obchodu dokonce dosáhla na nejsilnější hodnoty od června letošního roku. Poprvé od srpna firmy hodnotily svou situaci jako mírně pozitivní. Očekávání budoucího vývoje však zůstávají pesimistická. Sektor stavebnictví jako jediný zaznamenal zhoršení nálady a vyhlídky dále hodnotí jako pesimistické. Zpomalení hospodářství je pro cyklické sektory, jako je stavebnictví, téměř vždy špatnou zprávou. Obzvláště ve spojení s utažením podmínek financování ze strany světových centrálních bank.

Německé firmy vstupují do období svátků s nadějí, že nedojde k naplnění černých scénářů. Ekonomičtí analytici dále připouští možnost, že ekonomické zpomalení v USA a v Evropě nebude tak výrazné, jako bylo očekáváno v polovině roku. Přesto však přijde. Vedle nadějí na zlepšení situace je třeba zdůraznit i řadu rizik. Mezi ta nová patří svižný nárůst počtu nakažených covidem v Číně a související přetížení tamních nemocnic. Ochromení druhé největší ekonomiky světa by přirozeně bylo velkým problémem pro světovou ekonomiku. Dopady by byly zprostředkovaně citelné i v České republice.

Na zlepšení nálady v Německu reagovalo euro posilováním proti dolaru. Díky obecně lepšímu sentimentu na trzích během pondělí proti dolaru posilovala i řada rizikových měn. Jedním z důvodů jsou pokročilé diskuse zástupců EU v oblasti zastropování cen plynu. Návrh cenového stropu má dle informací agentury Reuters vycházet z cen holandské TTF, kde by strop měl být stanoven na úrovni 180 euro za megawatt hodinu plynu. Zavedení takového stropu skýtá řadu významných rizik. Obzvlášť, pokud bude systém špatně nastaven. Trhy takové riziko přirozeně vnímají, a proto v případě eura a dalších evropských měn obrátily a dolar většinu svých ztrát smazal. Než bude situace rozklíčována, tak lze v případě evropských měn očekávat větší opatrnost ze strany obchodníků.

Dnes ráno bylo překvapením rozhodnutí Bank od Japan o rozšíření tolerančního pásma u cílení desetiletého výnosu (psali jsme zde). Podle guvernéra Kurody jde o opatření, která má zlepšit fungování trhu. Zvýšení sazeb a zpřísnění měnové politiky podle vlastních slov nemá v úmyslu (psali jsme zde).

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0610 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0521 do 1,0674EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,24 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,84 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,18 až 24,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,72 do 23,00 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter