Největší propad ekonomiky od poslední krize a druhý největší od pádu Berlínské zdi. Dříve zveřejněné statistiky kontrakce německé ekonomiky byly potvrzeny.
V prvním čtvrtletí letošního roku se náš západní soused propadl o 2,2 %, což je vysoké číslo, pokud uvážíme, že německá vláda zareagovala mnohem později a k uzavření, které známe i u nás, došlo až 22. března. Na propad tak měla ekonomika málo času, ale i to jí stačilo. Přestože je to citelný propad, Německo je na tom významně lépe než řada dalších evropských zemí, tedy zejména Itálie (s mezikvartálním propadem o 4,7 %), Španělsko (5,2 %) nebo Francie (5,8 %)
Ve Spojených státech a Velké Británii se včera z důvodu svátku neobchodovalo, a nebyla tudíž zveřejněna žádná data. Ve Spojených státech se slavil Den obětí války (Memorial Day) a Velká Británie měla jako vždy poslední pondělí v květnu bankovní prázdniny.
Hlavní zprávy tak přicházely z Evropy, ale i tam jich bylo poskrovnu. Tou první ranní bylo již zmiňované potvrzení růstu, respektive poklesu německého HDP. To se mezikvartálně propadlo o 2,2 %, což je druhé čtvrtletí propadu po posledním technickém zmenšení o 0,1 %. Meziročně pak HDP klesl o 2,3 %, což je významný skok oproti předchozímu čtvrtletí, kde ekonomika ještě rostla i když pouze o 0,4 %.
Z Německa také přišel Ifo index podnikatelského prostředí, který mapuje sentiment podnikatelů v současné situaci a očekávání do budoucna. Index se až do února držel nad hranicí 94 bodů. Nicméně po březnovém propadu na 85,9 bodů se v dubnu zřítil až na 74,3 bodů. Stále platí, že výhled není i přes postupné otevírání ekonomiky nejlepší. Sama společnost tvrdí, že v druhém čtvrtletí klesne německá ekonomika dvojciferně.
Mezi české spotřebitele se pak vrací optimismus. Anebo spíše se vytrácí pesimismus. Spotřebitelská důvěra totiž v květnu vzrostla z -25,3 bodu na -14,3 bodu. Jde stále o negativní výsledek, ale je to posun dobrým směrem. A to, přestože se nedařilo podnikové důvěře. Ta významně klesla z -16,2 bodu na -18,6 bodu.
Budoucnost ale vypadá pozitivně. Až budou v červnu respondenti odpovídat, budou současnou uvolněnější atmosféru vnímat jako významně lepší než tu v předchozím kvartálu.
Mimochodem, výsledky ukazují na známou, ale doteď jen obtížně vyčíslitelnou statistiku. Celkem 3 % respondentů oznámila, že jim koronavirus přivál nové zákazníky, 23 % firem pak na poptávce nepoznalo rozdíl. Z pozitivních odpovědí je zajímavé, že více než třetina firem očekává návrat poptávky do půl roku.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0925 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0861 do 1,0957 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,18 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,14 až 27,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 24,82 až 25,17 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.