Německo je pomalé. Obrat v nedohlednu

Klíčové body

  • Nálada německých spotřebitelů se velmi pomalu zlepšuje. Čekají na obrat v druhé polovině roku.
  • Německá ekonomika v letošním roce poroste velmi pomalu. Zlepšení by měl přinést pokles sazeb ECB v druhé polovině roku.
  • Očekáváme posílení kurzu koruny v druhé polovině roku ruku v ruce se zlepšením ekonomické situace v Evropě. Zůstává však řada rizik.
Zdroj: Depositphotos

Nálada německých spotřebitelů se pomalými kroky zlepšuje. Vyplývá to z nejnovějších výsledků průzkumu výzkumníků v GfK, které ukazují na mírné meziměsíční zlepšení o 1,4 bodu na -27,4 bodu. Zlepšení výsledku překonalo tržní očekávání analytiků zpravodajského domu Reuters o 0,4 bodu. Nejedná se však o žádný zlom v trendu, kdy němečtí spotřebitelé stále cítí tíhu vývoje tamní ekonomiky. Současné prognózy opatrně počítají s rychlejší ekonomickou obnovou Německa až v druhé polovině letošního roku.

Vývoj německé ekonomiky minimálně v první polovině letošního roku bude nevýrazný. Ukazují na to i další ukazatelé sentimentu. Některé ukazují na nejslabší výsledky od pandemického období. Růst míry investic bude i vinou špatné nálady investorů v první polovině roku pomalý. Celé situaci nepomáhá ani nedostatek pracovní síly, který funguje jako úzké hrdlo tamní ekonomiky a brzdí řadu projektů. Obnova tažená exportem je minimálně v dalších měsících nepravděpodobná kvůli slabšímu výkonu globální ekonomiky včetně Číny, která je důležitým partnerem pro německé firmy. Přísnější fiskální politika bude mít v krátkodobém horizonu také spíše negativní dopad na růst HDP.

Obrat k lepšímu v druhé polovině roku zřejmě odstartuje pokles úrokových sazeb ECB a uvolnění úvěrových podmínek, kde očekáváme nastartování spotřeby a investic na dluh. Přesto počítá prognóza ECB s růstem německé ekonomiky v roce 2024 pouze na úrovni 0,3 %.

Výhled německé ekonomiky se negativně podepisuje na náladě tamních spotřebitelů, kteří jsou více opatrní. To se projevuje v menší ochotě utrácet peníze, startovat podnikání, projekty a další. Přesto nejnovější průzkum GfK ukázal na velmi mírné zlepšení. Ochota spotřebitelů spořit mírně klesla, přestože zůstala na vysokých hodnotách z historického pohledu. Pokles zjednodušeně značí, že spotřebitelé věří zlepšení situace, což se projevuje tak, že méně spoří na případné horší časy.

Výsledky ukazují i na zlepšení očekávání budoucích příjmů, která jsou ale stále na předválečných úrovních. Problémem může být, že zlepšení očekávání bylo do významné míry taženo očekávaným letním zvyšováním penzí, které se bude ale samozřejmě týkat jen určité části populace.

Díky silné provázanosti je pro českou ekonomiku obnova v Německu klíčová. Pokud dojde k naplnění prognózovaných scénářů a německá ekonomika spolu s evropskou nastoupí v druhé polovině roku na vlnu ekonomické obnovy, pak lze předpokládat, že se část pozitivního vývoje přelije i do naší kotliny. S tím souvisí o očekávané posílení koruny v druhé polovině roku.

Plánování kurzu koruny pro zbytek roku ale stále zůstává oříškem. Přestože očekáváme posílení koruny i vlivem zlepšení ekonomické situace v Evropě, musíme upozornit, že tento výhled je obalen řadou rizik. Je proto vhodné zvážit využití nástrojů ke kurzovému zajištění, které dodají větší jistotu budoucímu vývoji kurzu koruny proti hlavním světovým měnám.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0824 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,36 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0797 do 1,0894 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,31 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,21 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,17 do 23,44 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter