Němečtí těžaři: Zákaz těžby plynu z břidlic by byl chybou

Německo by se nemělo vzdávat možnosti těžit plyn z břidličných hornin, když chce v rámci transformace energetiky ve větší míře spoléhat na výrobu elektřiny ze zemního plynu. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda Hospodářského svazu pro těžbu ropy a zemního plynu (WEG) Gernot Kalkoffen. O možném zákazu těžby plynu z břidlic metodou hydraulického štěpení by měl Spolkový sněm rozhodnout v březnu či dubnu.     

„Je zcela mimo diskusi, že bychom se v rámci transformace energetiky zcela obešli bez zemního plynu. Naopak, bude mít stále větší význam,“ řekl Kalkoffen s tím, že plynové elektrárny jsou ekologičtější než hnědouhelné, takže by měly sloužit jako vhodný doplněk obnovitelným zdrojům.     

„Německo ale nyní stojí před rozhodnutím, zda umožní těžbu plynu z vlastních zásob, nebo se stane stoprocentně závislé na dovozu,“ uvedl Kalkoffen. Podle něj těžba plynu konvenčními metodami v Německu vyčerpá dostupná ložiska v horizontu deseti let.     

Proti nekonvenční těžbě plynu pomocí hydraulického štěpení, jinak také frakování, ale protestují německé ekologické organizace. Těžební metoda, při níž se do vrtu pumpuje voda s chemikáliemi a pískem, která vysokým tlakem rozbíjí horninu a uvolňuje z ní plyn, podle nich ohrožuje vodní zdroje.     

Německá vláda loni předložila návrh zákona, který by do roku 2021 zakázal těžbu břidlicového plynu v hloubkách menších než 3000 metrů. Zároveň by zakázal těžbu v okolí vodních zdrojů. Spolkový sněm by o zákonu měl hlasovat tento nebo příští měsíc.     

Podle Kalkoffena jde zákon příliš daleko, protože jako okolí vodních zdrojů je definována většina německého území. „Souhlasíme s tím, že je nutná regulace těžby a že by se nemělo těžit v okolí vodních zdrojů. Když se ale taková oblast rozšíří na celou zemi, už to znamená rozhodnutí vzdát se energetické nezávislosti,“ řekl.     

Frakování je rozvinuté především ve Spojených státech, kde se díky němu snížila cena zemního plynu a země se stala nezávislá na jeho dovozu. V evropských zemích naopak převládají obavy z ekologických rizik. Některé evropské země proto na využití frakování uvalily moratorium. Je mezi nimi například i Česká republika. 

IEA: USA zůstanou lídrem růstu těžby ropy

Překvapivý král mezi energetickými sektory

Newsletter