Není čas riskovat. Koruna, akcie i kryptoměny v pondělí krvácely

Klíčové body

  • Koruna na páru s eurem oslabila k 24,60 EURCZK.
  • Poptávka po bezpečí se projevila na silném dolaru. Hlavní měnový pár testoval hranici 1,1300 EURUSD.
  • Kryptoměny pokračovaly ve strmém poklesu. Bitcoin od svého maxima ztratil přes polovinu hodnoty.
Zdroj: Depositphotos

Riziková averze s víkendem nevyprchala a koruna společně s měnami regionu prudce oslabovala. Akciové indexy se napříč světem zbarvily do červena. Ve ztrátách z minulého týdne pokračovaly i kryptoměny. Na devizových trzích se nejlépe vedlo americkému dolaru, japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám bezpečných přístavů. Nejhůře se z měn skupiny G8 dařilo australskému dolaru, což potvrzoval i prudký pokles proxy tržní nálady měnový pár AUDJPY.

Měnová „Heat Map“ poukazovala na to, že v průběhu pondělního obchodování si dolar připisoval zisky proti všem ostatním měnám skupiny G8. Mimo dolaru se v prostředí vyšší rizikové averze dařilo japonskému jenu a švýcarskému franku. Výprodejem si i přes rostoucí ceny ropy prošly komoditní měny od kanadského dolaru, australského dolaru přes norskou korunu nebo ruský rubl, který momentálně do ztrát stahuje i vyhrocená situace mezi Ruskem a Ukrajinou.

Procyklické měny oslabovaly i v regionu střední a východní Evropy. Polský zlotý korigoval předchozí několikatýdenní řadu zisků a po minimu na 4,51 EURPLN z minulého týdne se odrazil zpět do dlouhodobého rostoucího trendového kanálu, který definuje obchodování zlotého od příchodu pandemie. Včera se posunul až nad 4,57 EURPLN a realizoval tak 0,7% denní ztrátu. Srovnatelný pohyb směrem do ztráty zaznamenal i forint. Koruně se nevedlo o moc lépe.

Domácí měna sice z počátku obchodování posilovala, k čemuž jí mohl pomoci i na první pohled dobrý výsledek podnikové a spotřebitelské důvěry. Zlepšení indikátorů v lednu oproti prosinci však táhne především lepší očekávání ohledně budoucnosti a nikoliv aktuální ekonomická situace. Koruna tak své zisky hbitě odevzdala a ve zbytku dopoledne konstantě oslabovala. Její ztráty zastavily až úrovně okolo 24,60 EURCZK, což znamenalo více než 25haléřové oslabení od denního minima. Koruna tak uzavřela nad kulatou hranicí odporu 24,50 EURCZK, což je první důležitější rezistence v její cestě ke slabším hodnotám.

V případě proražení této hranice má koruna otevřenou cestu k další rezistenci na 24,73 EURCZK. Pohyb k této úrovni odporu v tomto týdnu nelze vyloučit. Pokud zůstane globální nálada na trzích v aktuálním nastavení vysoké rizikové averze, překoupená koruna bude hledat podporu jen těžce. Jestřábí zasedání Fedu by koruně také náladu nezlepšilo. Hlavní měnový pár se navíc, zdá se, vymanil z dvouměsíční konsolidační formace medvědí vlajky a v průběhu včerejšího obchodování koketoval s hranicí 1,1300 EURUSD. Jestliže bychom se měli dočkat potvrzení opuštění této formace doprovázené posilujícím dolarem, pro rizikové měny včetně koruny by to neznamenalo dobré zprávy a nebylo by možné vyloučit ani opětovný návrat k hranici 25,00 za euro.

V rámci ekonomického kalendáře jsme včera sledovali PMI indikátory, které u našich německých sousledů dopadly dobře. Celkové výsledky za eurozónu byly však smíšené, což euru ve ztrátách nezabránilo. V USA jsme ale odpoledne sledovali větší zklamání, které měl na svědomí hlavně sektor služeb. Výrobní PMI indikátor za leden také skončil pod tržním očekáváním, a tak dolar korigoval své denní zisky a vrátil se nad zmiňovanou hranici podpory na úrovni 1,1300 EURUSD.

Špatná nálada byla znát i na kryptoměnových trzích, když ta s nejvyšší tržní kapitalizací, bitcoin, oslabila k hranici 33 tis. USD, a odepsala tak přes polovinu své hodnoty od maxima vytvořeného v první polovině listopadu loňského roku. Kryptoměna s druhou nejvyšší tržní kapitalizací, ether, spadla na 2200 USD. Ostatní altcoiny realizovaly i výrazně prudší poklesy. Například solana, která se v minulém roce těšila obrovskému rozkvětu, od svého maxima odepsala již 70 % hodnoty a obchoduje se okolo 80 dolarů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1303 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1258 do 1,1350 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,55 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,72 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,59 do 21,85 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter