Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Není konec. Goldman Sachs čeká další propad ropy

Nejsledovanější komoditou posledních měsíců zůstává i nadále ropa. Od poloviny června až do konce roku 2014 klesla cena „černého zlata“ o téměř 60 %. Během ledna přišel zvrat, který cenu dostal opět na úroveň 60 dolarů za barel, kde se však dlouho neudržela. Březnový propad se zastavil lehce pod 55 dolary za barel, aby posléze nastartoval opětovný růst, který si k dnešnímu dni připisuje více jak 20 %.

Patrný optimismus z rally černé komodity však nesdílí americká investiční banka Goldman Sachs. Dle jejího komoditního týmu způsobil růst posledních několika měsíců silnou destabilizaci vyvažovacího procesu ceny ropy, což připravilo volný prostor pro budoucí propad.

„Věříme, že nedávná ropná rally je předčasná“, řekl pro sever CNBC Damien Courvalin, šéf komoditního oddělení Goldman Sachs. „Cena musí postupně slábnout. Jednak proto, aby byl obnoven proces dosažení nové rovnováhy trhu, stejně tak je potřeba napravit destabilizaci energetického sektoru, kam se s vidinou levné a do budoucna výnosné příležitosti žene čím dál tím více kapitálu,“ vysvětlil Courvalin.

Většina analytiků věří, že obrat jen tak neskončí. V průměru je jako konečná cena letošního roku nejvíce skloňována hranice 70 dolarů za barel. Goldmani se však tomuto tvrzení staví na odpor. Už současná cena je dle jejich názoru prodávána s prémií, jelikož fundamenty trhu „černého zlata“, včetně neustále rostoucí zásoby, jsou i nadále velice slabé.

Courvalin a jeho tým poukazují také na fakt, že pokles počtu amerických těžařských společností využívající metodu frakování není postačující na to, aby se trend produkce dostal do trvale sestupného trendu. Navíc se očekává, že jakmile se cena ropa WTI udrží nad úrovní 60 dolarů za barel, americká produkce se opět rozjede na plné obrátky.

Co se týče zmiňovaného dalšího poklesu, před kterým banka varuje, nemělo by na něj dojít dříve než na podzim letošního roku. „Vzhledem k faktu, jak se američtí producenti poprali s nízkými cenami, bude nutné pozorovat, jak obstojí v současném růstovém prostředí a zda si opravdu dokážou udržet dlouhodobě vyšší úroveň své produkce,“ řekl Courvalin. „Právě to by ve výsledku mělo předcházet námi avizovanému poklesu, který se dá čekat na podzim. Dříve to díky vyšší sezónní poptávce určitě nebude,“ dodal.

Začátkem tohoto týdne bylo vydáno i oficiální vyjádření Organizace zemí vyvážejících ropu. OPEC počítá s tím, že cena energetické komodity zůstane pod magickou hranicí 100 dolarů za barel nejméně do roku 2025. V tom nejoptimističtějším výhledu pak země počítají s cenou kolem úrovně 76 dolarů za barel po dobu příštích deseti let. V opačném případě by se cena roku 2025 mohla pohybovat až na 40 dolarech za barel.

Saúdové o ropě: Neuschne objednávka na jediný barel

Goldman Sachs o ropě: USA by se měly zvolnit, ne OPEC

Newsletter