(Ne)překvapený Rusnok o přerodu spekulantů v investory

Debata o zvýšení úrokových sazeb nabrala týden před dalším měnověpolitickým zasedáním ČNB na obrátkách. Veškeré náznaky, které jako poslední završil sám guvernér Jiří Rusnok, naznačují, že silná koruna opravdu dělá část práce za banku. Vidina vyšších úroků by se tak mohla posunout na pozdější datum.

Aktuální prognóza ČNB, která byla představena v březnu, pracuje s prvním kolem zvýšení sazeb již ve třetím čtvrtletí letošního roku. Guvernér Rusnok v rozhovoru pro ČTK však doslova řekl, že to „může být ve třetím čtvrtletí, což je spíše modelový výpočet, ale měnověpoliticky to na to nevypadá.“ Proč? Jednoduše proto, že jakmile by koruna dále posilovala, může to prý být důvod k pomalejšímu návratu k vyšším úrokovým úrovním. K tomu všemu navíc platí, že pokud by na vyšší sazby opravdu došlo, šlo by pouze o „drobné krůčky“. 

Obdobná slova bylo možné nedávno zaslechnout i z úst dalších členů bankovní rady ČNB, a to Marka Mory a Vladimíra Tomšíka. Oba ve svých vyjádřeních hovořili o posilující koruně, která by mohla oddálit vyšší sazby, přičemž zazněl i specifičtější náznak čtvrtého čtvrtletí tohoto roku.

Co naznačují forwardy?

Jaké je očekávání trhu nám v tomto směru mohou prozradit například EURCZK forwardy. Ten tříměsíční odpovídající období třetího čtvrtletí se aktuálně obchoduje na úrovni, která je o cca 1,5 haléře silnější než aktuální spotový kurz koruny (26,30 za euro). To naznačuje, že trh vstřebal a v podstatě i akceptoval to, co naznačuje ČNB – vyšší sazby se budou posouvat za prognózu, tedy za 3Q 2017.

V případě šestiměsíčních forwardů, které odpovídají poslednímu čtvrtletí 2017, se nacházíme na silnějších úrovních o zhruba tři haléře. Je zde tedy evidentní posun, který je ovšem zcela minimální. Naopak desetiměsíční forward už vypovídá o něco více. Jeho aktuální úrovně pracují s kurzem o 7,5 haléřů silnějším oproti spotu. Dá se tak říci, že trh očekává zvýšení sazeb pravděpodobně až na konci letošního roku, spíše se však přiklání na začátek toho dalšího, tedy na 1Q 2018. Vzhledem k minimálním rozdílům oproti aktuální ceně koruny za euro se ale nečeká, že by úrokový „hike“ byla kdovíjak výrazný.

Když se ze spekulantů stávají investoři

Koruna si od ukončení kurzového závazku ČNB připsala zhodnocení o bezmála 2,8 %, přičemž dosavadní nejsilnější hodnota za tu samou dobu dosahuje 26,11 za euro. Podle Rusnoka je pozorovaný vývoj v rozmezí, se kterým banka před koncem intervencí počítala. „Myslím si, že náš exit jsme překvapivě zažili bez překvapení, což je asi největší překvapení z toho posledního roku,“ řekl guvernér.

Podle Rusnoka jsme od 6. dubna, kdy byla obrana domácí měny před posílením ukončena, byli svědky přerodu mnohých spekulantů, ze kterých se teď stali investoři čekající na další posílení. „Kalkulují na další posílení koruny a jsou ochotni čekat dál. Ten trh je klidný, docela mělký, žádný velký pohyb na něm není,“ uvedl šéf ČNB pro ČTK.

Co se týče odhadů dalšího vývoje kurzu, centrální banka je prozatím nechce zveřejňovat. Rusnok je přesvědčen, že se nacházíme v situaci, která sice vypadá velmi klidně, ovšem ten správný čas ke zveřejnění jakýchkoliv predikcí ještě nenastal. Trh s korunou podle něj stále nedostává příliš podnětů, které by mohly vést k větším výkyvům. „Signály mohou hlavně přijít z vnějšího prostředí. Vnitřní signály do voleb nelze očekávat,“ dodal guvernér.

Aktuálně se koruna nachází na 26,30 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak na 23,55 USDCZK. Pro dnešek vidíme pásma od 26,25 až 26,35 EURCZK a 23,49 až 23,61 USDCZK. Euro vůči dolar use pak nachází na 1,116 EURUSD, přičemž pohybovat by se mělo od 1,114 až 1,118 EURUSD.

Newsletter