Neříkali jsme to? Energie už zdražují a bude hůř

Zdroj: Depositphotos

Jasnější sdělení, než jaké nedávno uvedla respektovaná ekonomická novinářka Zuzana Kubátová ve svém komentáři: „Vláda kašle na energetiku. A rozjíždí se velký dotační tanec“, jsme coby spotřebitelé dostat nemohli. „Většinu peněz vydávaných na dekarbonizaci energetiky nakonec bude platit spotřebitel – buď přímo v cenách energií, nebo v daních, z nichž se financují fondy na dotace. Iluze, že nám celou českou „energiewende“ zaplatí bohatá Evropská unie, je nejen nemorální, ale i dost naivní,“ uvedla Kubátová. A bum! Pár dnů na to čerstvé informace z energetických burz s koncem prvního červnového týdne hlásí: „Energie na burze prudce zdražují, lidé to pocítí.“ nebo: „Elektřina prudce zdražuje, na fakturách to pocítíte výrazně.“

Situace, která byla našemu sdružení zřejmá od samého počátku, kdy vzniklo, aby hájilo práva lidí na bezpečné a cenově dostupné dodávky všech energií, tak dochází stále širšímu okruhu veřejnosti. Aby se lidé měli hůře kvůli tomu, že se základní potřeby tím, jak nesmyslně zdraží, stanou méně dostupnými (leckdo na ně už pak nedosáhne vůbec)? To pro nás není ani mementem, že už dnes žije v tzv. energetické chudobě přes 300 000 našich spoluobčanů?

Možná také proto až nyní lépe chápeme, proč se tento šílený trend zaštiťuje údajnou záchranou světa před globální klimatickou apokalypsou. Jinak by totiž prostě obstát nemohl. Byť někomu skryté, tak není jasnějšího sdělení, že ti, co budou na úkor běžných lidí na dekarbonizaci vydělávat astronomické sumy, budou stále bohatší a logicky současní obyčejní lidé, kteří to mají ve svých fakturách za energie spolufinancovat, budou chudšími.

Ještě se zastavme u toho, co bychom za to nakonec získali. Po útlumu stále relativně levného domácího uhlí se má surovinovou páteří tuzemské energetiky stát zemní plyn, než postavíme další jaderné bloky (víme kdy?). Plyn je přitom podle britského think-tanku Ember již nyní zodpovědný za více emisí CO2 než uhlí a jeho dodávky pro domácnosti i průmyslovou sféru aktuálně zdražují stejně jako elektřina! Navíc největším dodavatelem je nepřátelské Rusko, o jehož mocenských spádech v naší části Evropy není pochyb. Takže sáhneme hlouběji do peněženek, abychom si ekologicky moc nepolepšili, a ještě podpoříme nepřítele? To může udělat jenom blbec, jak označili u soudu Švejka. My se ale do této situace rozhodně dostat nechceme, jenže budeme mít vůbec možnost, řečeno parafrázovanými slovy Švejkova autora, se tomuto nikoli mírnému, ale bohužel hodně divnému pokroku v mezích zákona, bránit?

Fantasmagorie, s nimiž hlavni unijní elity obhajují přechod k bezuhlíkaté ekonomice, dochází tak daleko, že mrzne úsměv, za to se vaří krev v žilách. Vždyť už to je na pováženou, co třeba španělský premiér čerstvě vykládá o vizi jeho země v roce 2050. Španělé nebudou vlastnit nemovitosti, ani auta (ale zvýší se jim daně), mají jíst méně masa a pracovat do 70 let. Někdejší kambodžský tyran Pol Pot by se zaradoval.

Na druhé straně říkáme upřímně, my také nejsme jednostrannými propagátory čadících komínů a výfuků aut, když tvrdíme-pojďme energeticky hospodařit klidně úplně bez uhlíku, ale proboha až budou k dispozici spolehlivé technologie, které ty, záměrně kritizované, fosilní nahradí. Bez výpadků energetických sítí a zaseknutých seker do rodinných financí v podobě drahých účtů za dodávky ryze zelené elektřiny. Zatím pardon, ale bez uhlí, plynu a ropy se prostě vyspělý svět, kam stále snad patříme, obejít nemůže. Tak proč se díky různým poltickým zásahům uměle pro spotřebitele tyto komodity zdražují? Jenom proto, aby se ty „zelené“ staly výhodnějšími? To už je hodně špatný vtip…..I kdybyste ve všech médiích světa četli, jak jsou obnovitelné zdroje energií nebo třeba elektromobily skvělé, tak vězte: Ano jsou, ale jen pro někoho, kdo na ně má a bude mít.

Newsletter