Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Nervozita stoupá. Další „krvavý“ den pro Wall Street

Americké akcie mají za sebou další den propadu. Hlavní fundamenty hromadného poklesu se kupí. Vyjma obavy z brexitu se investoři soustředili rovněž na pád cen ropy a blížící se zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému.

V návaznosti na to index S&P 500 klesl o -0,18 % až na 2075,32 bodů. Dow Jones se propadl o -0,33 %, což odpovídá 17 674,82    bodům. Technologický Nasdaq je níže o -0,1 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 4843,55 bodech. Nejvíce se nedařilo sektoru financím, zatímco telekomunikaci rostly.

To, že jsou investoři čím dál tím více nervózní, nejlépe potvrzuje VIX. Tzv. index strachu, měřící 30denní implikovanou volatilitu opcí navázaných na index S&P 500, se během dvou dnů posunul z 15 bodů až k 22 bodům, kde se naposledy ocitl na konci února 2016. Aktuálně se však již posunul o něco níže k 20 bodům.

Vinu na tomto růstu nese strach z brexitu. Ten během dneška ještě více zesílil, když byly reportovány výstupy dalších průzkumů, které jasně vyzněly pro odchod Spojeného království z Evropské unie. Tento výsledek se týkal šetření agentury YouGov, ORB a listu The Times. Vše pak umocnil britský bulvární deník The Sun, který Brity vyzval, aby příští týden hlasovali pro opuštění evropského bloku.

Roli samozřejmě hraje i očekávání ohledně zítřejšího výsledku zasedání Fedu. Pravdou však je, že většina analytiků nevěří, že by nakonec opravdu mohlo dojít na tolik avizované zvýšení sazeb. Pravděpodobnost tohoto kroku dle agentury Bloomberg dosahuje 0 %. Co je však zajímavé, že 2 % dotázaných analytiků věří, že by úroky mohly naopak klesnout.

V neposlední řadě se na rudých číslech podílel i dnešní pokles cen ropy. Brent v úterý odepsal -1,21 %, což odpovídá 49,74 dolarům za barel. WTI pak spadla o -0,82 % až na 48,48 USD/barel.

Newsletter