Nervy na koruně aneb Francie jako poslední kapka i příležitost

AKTUALIZOVÁNO – Uplynulý týden byl sice o jeden obchodní den zkrácený a v podstatě bez domácích dat, i tak jsme se ale na koruně rozhodně nenudili. To se týká především investorů, kteří vsadili na její posílení. Fakt, že koruna během posledních čtyř dnů intenzivně oslabovala, jim na klidu určitě moc nepřidal. A (možná) bude hůř…

Uvažujeme-li poslední čtyři dny, koruna se posunula ze zhruba 26,70 za euro až nad 27,00. Aktuálně část především včerejších ztrát umazala a obchoduje se kolem 26,93 EURCZK. Z grafu je však patrné, že hranice 27,00 za euro zatím stále působí jako poměrně silná rezistence.

Trvalo tedy přesně 14 dní, než česká měna umazala veškeré zisky, které nasbírala po 6. dubnu, kdy Česká národní banka ukončila kurzový závazek. Vývoj oněch dnes už 15 dní zobrazuje dvě klíčové hodnoty, a to dosavadní pointervenční nejsilnější hodnotu EURCZK a naopak tu nejslabší. V prvním případě bylo dosaženo 26,508 za euro, ve druhém pak 27,029.

Co stojí za oslabením české měny? Tento týden jsme se významných domácích fundamentů nedočkali, tudíž je potřeba se poohlédnout v zahraničí. Klíčovou událostí jsou v tomto směru francouzské prezidentské volby, přesněji jejich první kolo, které se odehraje tuto neděli.

Podle posledních odhadů jsou ve hře především dvě jména, a to centrista Emmanuel Macron a pravicově radikální Marine Le Penová. Za nimi následují další, přičemž v souvislosti s eurem a korunou je potřeba se nejvíce zaměřit na levicově radikálního Jean-Luca Mélenchona. Jak on, tak i Le Penová mají ve svém politickém programu množství protekcionistických opatření, proto je, resp. jejich zvolení, trhy vnímají jako negativní fundament.

Pokud by tedy došlo na podle nás silně nepravděpodobný scénář, kdy by nejvíce hlasů obdrželi dva výše zmiňovaní „radikálové“, euro i koruna by si prošly silným výprodejem. Jakmile ale dojde na pravděpodobnější verzi, kdy nejvíce hlasů obdrží Macron a Le Penová, mohla by být situace o něco méně vyhrocená, což bude záležet hlavně na poměru hlasů mezi oběma kandidáty. Pokud by Le Penová obdržela mnohem více hlasů a vstupovala by tak do druhého kola ze silnější pozice než Macron, eurový a korunový výprodej by se nám asi jen tak nevyhnul.

Koruna se přibližuje k 27,00 za euro. „Francouzská“ nervozita eskaluje

Aktuální rozložení odhadovaného výsledku podle agentury Bloomberg hraje ve prospěch Macrona (24 %), za kterým už poznatelně ztrácí Le Penová (22,5 %). Jean-Luc Mélenchon by obdržel „jen“ 18,5 % hlasů. Zde si však připomeňme jiné dvě události, a to hlasování o brexitu a volbu 45. amerického prezidenta. Většina odhadů v obou případech favorizovala setrvání Spojeného království v EU a demokratickou kandidátku Clintonovou, realita však byla přesně opačná…

Ale zpět ke koruně. Proč by vlastně měla česká měna reagovat na francouzské dění, když existují mnohem „citlivější“ měny, jako je například polský zlotý či maďarský forint? V tomto směru je potřeba se zaměřit na sázky, které byly provedeny v souvislosti s ukončením kurzového závazku ČNB, resp. s jeho očekáváním.

Objem spekulativního kapitálu sázejícího na pointervenční posílení koruny dosahuje dle některých odhadů 65 miliard euro, možná i více. Pravdou je, že vývoj EURCZK po „osvobození“ rozhodně neodpovídá této částce. Ano, někteří investoři své pozice již uzavřeli, velká většina však na korunové zisky stále čeká. Bohužel, aktuální vývoj kurzu jde proti nim, což dodává mnohem více na jejich nervozitě.

Jakmile by výsledek nedělních francouzských voleb opravdu vyvolal širší výprodej, dá se čekat, že mnozí spekulanti by se mohli rozhodnout uzavřít dlouhé korunové pozice, čímž by se pár EURCZK mohl dostat opět nad 27,00, a to mnohem více než bylo včerejších 27,029 EURCZK – samozřejmě za předpokladu nedostatku protistran ochotných nakupovat koruny a prodávat eura (záleží, které měně dají v takové politicky specifické situaci přednost). V tu chvíli pak bude záležet i na tom, kde jsou nastaveny stop-lossy. Pokud jich bude dosaženo, můžeme se nakonec možná dočkat ještě dalšího oslabení, a tedy i dalšího pročištění trhu silně překoupené české měny.

Finančními trhy zamíchají francouzští voliči. Scénář pro euro a korunu?

Relativně pozitivní zprávou však může být pohled na týdenní implikovanou volatilitu eurokoruny ve srovnání s dalšími eurovými páry, jako je maďarský forint a polský zlotý. V rámci této trojice je naměřená korunová „nervozita“ jasně nižší. Na druhou stranu, ve srovnání s předchozími hodnotami, například z doby kolem hlasování o brexitu, se nacházíme výrazně výše.

Možného scénáře propadu české měny však mohou obchodníci využít ve svůj prospěch. Oslabení koruny může být příležitostí k otevření nových dlouhých pozic. Stále totiž platí, že se nacházíme v prvních týdnech po ukončení intervencí ČNB, kdy primární roli hraje především spekulativní kapitál. Z dlouhodobého hlediska naprostá většina fundamentů české ekonomiky hraje ve prospěch zpevnění domácí měny, což ostatně potvrzují majoritní odhady ekonomů, analytiků i samotné ČNB.

Určitý náznak využití výprodeje se pomalu rýsuje na korunových forwardech. Například tříměsíční EURCZK forward si prošel od konce kurzového závazku výplachem o velikosti zhruba 180 bodů, tedy cca 18 haléřů. V posledních dnech už je patrný náznak, byť ne tolik výrazný, dalšího nástupu investorů preferujících variantu „long“.

Není se čemu divit. Zaměříme-li se na denní nákladovost korunových forwardů, ty tříměsíční vycházejí ve srovnání s jedno až třítýdenními prokazatelně levněji. Ještě lépe na tom pak jsou instrumenty od 4 měsíců až do dvou let.

 

Newsletter