Nevíte jak dál s penězi? Zeptejte se nekvalifikovaného kamaráda

Co mohou mít společného lidé, kteří se dostali do finančních potíží, s těmi, kteří naopak chtějí využít volné prostředky k investici? Obě skupiny může napadnout stejná strategie, a to obrátit se na někoho ve svém okolí, kdo rozumí financím, resp. se tak alespoň tváří. Podle výzkumu akademiků z několika amerických univerzit se však jedná o špatnou taktiku. Výsledky šetření totiž ukazují, že nejlepším krokem je „odborná“ porada s někým, kdo, stejně jako vy, nemá o financích ani tušení.

Výzkum Sandry Ambuehlové, Douglase Bernheima, Fulye Ersoyové a Donny Harrisové dospěl k tomu, že pokud se v komplikované finanční situaci radíme s někým, kdo problematice rozumí, dojde především k negativním výsledkům. Rada takového člověka nás totiž častěji zmate, anebo naopak nakloní pouze k jednomu názoru, který pro nás nemusí být úplně správný. Neexistuje tak lepší člověk, který za nás dělá finanční rozhodnutí, než my sami, citoval server Market Watch výzkum. Jakákoliv jiná osoba stejně nedokáže rozpoznat, jak se osobně cítíte při určitých finančních rozhodnutích nebo situacích.

Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na rozhodovací proces 460 účastníků experimentu. Jejich pokus zahrnoval pět kroků, od úvěrů s úroky až po finanční rady náhodnému partnerovi. V první části experimentu měli účastníci učinit vlastní rozhodnutí o svých investicích, v druhé části ho pak diskutovali s partnerem a ve třetí se měli opět nezávisle rozhodnout, ale to už po diskuzi se svým rádcem.

Co nás čeká, když kryptoměny selžou?

Po zhodnocení experimentu vyplynulo, že lidé těžili ze svých rozhodnutí nejvíce, když na řešení situace přišli společně se svým výzkumníky přiděleným partnerem. „Největší efekt komunikace mezi dvěma lidmi můžeme pozorovat v situacích, kde jsou oba lidé stejně finančně negramotní. Tito lidé se zdají být zdatnější v řešení cizích otázek a obav, a to na vhodné úrovni i rozhodovacím tempu protějška,“ stojí v šetření, které zveřejnil Národní úřad pro ekonomický výzkum.

Podle redaktorky Market Watch Sharonn Inslerové existují čtyři nejhorší skupiny lidí, od kterých byste si neměli nechat radit o penězích. Některé z nich již byly nastíněny výše. Jedná se například o spolupracovníky a blízké přátele, členy rodiny, ale také o lidi, kteří mají znatelně více peněz než vy, a ty, kteří prodávají finanční produkty. Zajímavá je především třetí skupina, přičemž důvod je podle Inslerové následující. Bohatí, nebo zdánlivě bohatí, lidé mohou dělat stejně významné chyby v rozhodování o svých financích jako každý jiný člověk. Rozdíl je v tom, že oni mají finanční „polštář“, díky kterému si pár špatných rozhodnutí mohou dovolit.

Proč zaměstnanci podvádějí? Jsou pod tlakem a bojí se o práci

Jedním z možných řešení, pokud nechceme za finanční rady platit, je obrátit se na sociální sítě, stejně jako to dělají někteří investoři. Například podle průzkumu společnosti Global X Funds více než polovina investorů hledá inspiraci a odpovědi o finančních trzích právě na sociálních sítích. V posledních letech se navíc v této oblasti, namířeno především na Spojené státy, objevila spousta finančních plánovačů či poradců, kteří pracují „pro bono“, tedy poskytují službu veřejnosti za nízký nebo žádný poplatek, a pomáhají tak s finanční gramotností Američanů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter