Nevšednosti se meze nekladou aneb bond krytý špinavým prádlem

Konvenčním investičním instrumentům jako by odzvonilo. Na trzích se postupně objevují cenné papíry navázané na silně nevšední podkladová aktiva. Posledním takovým případem je dluhopis společnosti Alliance Laundry Systems.

Americká firma angažující se v oblasti výroby, designu a prodeje pracích systémů nedávno emitovala firemní dluhopisy o hodnotě zhruba 400 milionů dolarů. S určitou dávkou nadsázky lze říci, že podkladovým aktivem tohoto instrumentu je v podstatě špinavé prádlo. Výnosy bondu se totiž odvíjí od kombinace různých spotřebních půjček sloužících na nákup praček a jiných pracích systémů.

Tento nejnovější aktivem krytý cenný papír tak rozšiřuje řady nevšedností, kterých byli investoři doposud svědky. Jedná se například o instrumenty, jejichž podkladovým aktivem jsou hudební licenční poplatky, franšízy restaurantů či pronájem přepravních kontejnerů.

Faktem je, že se tyto cenné papíry těší rostoucí oblibě. Podporuje to především prostředí nulových úrokových sazeb, které nutí po výnosech lačné investory přesouvat se do nevšedních a mnohdy i rizikovějších oblastí. Jako jeden z dalších nedávných případů můžeme jmenovat společnost Dell. Ta v dubnu letošního roku vydala aktiva v hodnotě jedné miliardy dolarů, která jsou navázána na poskytování půjček na nákup těžké techniky a zařízení. Vyplácený kupon tohoto instrumentu by se měl pohybovat na úrovni 2,84 % po dobu necelých tří let. V porovnání s 1,013% výnosem tříletého amerického státního dluhopisu je to téměř třikrát tolik.

Dle údajů americké banky JP Morgan je objem emitovaných cenných papírů krytých nekonvenčními aktivy nejvýše od roku 2008. Minulý rok jich bylo vydáno přibližně 22 miliard dolarů, pro ten letošní se odhaduje až 25 miliard dolarů. Jen za první čtvrtletí se objem těchto nových instrumentů vyšplhal na 8,7 miliardy dolarů, což je dvojnásobný meziroční nárůst.

Jak se jistit na trhu dluhopisů?

Kam za boomem firemních dluhopisů?

Newsletter