Nezaměstnanost jde nahoru, v červenci nic neobvyklého

AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových 5,2 procenta, když analytici dle Bloomberg odhadovali 5,3 procenta. Práci hledalo 392 667 lidí. To je o přibližně osm tisíc více než před začátkem prázdnin. ​​​​​​Nabídka volných pracovních míst je nejvyšší od září 2008. Zaměstnavatelé jich v červenci nabízeli 135 758, oznámil Úřad práce ČR.

“Červencový růst nezaměstnanosti v porovnání s červnem je takřka pravidelným, každoročním jevem. Je patrný i v časech hospodářské expanze,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dodal, že důvodem je obvyklý sezonní, „prázdninový“ vývoj. Na růstu nezaměstnanosti se podílí pochopitelně příchod čerstvých absolventů na pracovní trh. Ve vyšším počtu se do evidence úřadů práce ale hlásí také třeba rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají na prázdniny hlídání.

Podle Jany Steckerové z Komerční banky se o práci začali hlásit čerství absolventi, kteří jako již tradičně zaplavují český trh práce v červenci, srpnu a září. I tak se ale míra nezaměstnanosti stále drží poblíž nejnižších hodnot od krizového roku 2009. I přes nepatrný nárůst míry nezaměstnanosti podmínky na trhu práce zůstávají utažené.

„Ekonomice se daří dobře a tak některé obory již narážejí na problém nalézt vhodnou kvalifikovanou pracovní sílu. To vede k tlaku na růst mezd. Ty by letos v nominálním vyjádření měly vzrůst o 3,4 procenta, v porovnání s loňskými 2,7 procenta a podpořit tak ochotu domácností utrácet. Na konci letošního roku by měl podíl nezaměstnaných dosáhnout 5,5 procenta, což je ve srovnání s prosincem 2015 o 0,9 procentního bodu méně,“ dodala Steckerová.

Analytik firmy Akcenta Miroslav Novák upozornil na to, že více než 40 procent nabízených volných pracovních míst zaměstnavatelé nepožadují žádné specifické znalosti a spokojí se s uchazečem se základním vzděláním. Otázkou tak je, proč zrovna tato místa (v červnu se jednalo o necelých 60 tisíc) nejsou obsazena, když počet nezaměstnaných převyšuje 380 tisíc.

K vysvětlení se podle Nováka nabízí kombinace několika faktorů. Jedná se o nesoulad nabízených pracovních míst a uchazečů v jednotlivých krajích ČR. Dále je to věk a náročnost práce, kdy především nezaměstnaní v předdůchodovém věku nemusí stačit pracovnímu tempu a nemohou se tak o danou práci ucházet. Za třetí nízká nabízená mzda, která není pro nezaměstnaného natolik atraktivní, aby kvůli ní za prací dojížděl či se dokonce stěhoval. A nakonec neochota části nezaměstnaných pracovat, a to i díky příliš benevolentnímu nastavení sociální podpory.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 69 okresech, největší v okresech Svitavy (o 7,8 %), Rychnov nad Kněžnou (o 7,2 %), Chrudim (o 7,1 %), Ústí nad Orlicí (o 6,9 %), Jihlava (o 6,3 %), Pelhřimov (o 6,1 %) a Pardubice (o 6,0 %).

Newsletter