Nezaměstnanost v červenci vzrostla, i kvůli absolventům

AKTUALIZOVÁNO – Podíl nezaměstnaných osob v červenci vzrostl na 4,1 procenta. Výsledek je v souladu s očekáváním trhu. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 2,5 procenta na 188 066. Oznámilo to dnes ministerstvo práce s sociálních věcí.

„I přes mírné zvýšení míry nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu oproti červnu přetrvává na trhu práce nedostatek pracovní síly.  V meziměsíčním srovnání přibylo nově téměř 5000 pracovních míst, to odpovídá přibližně 250 novým pracovním místům každý pracovní den. Trh tak v červenci nabízel přes 188 tisíc pracovních pozic,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Upozornil na to, že vinou nástupu absolventů na pracovní trh se červenec stal letošním prvním měsícem, kdy vzrostl počet uchazečů o pracovní pozici. Necelých šest tisíc čerstvých uchazečů však českému trhu práce výrazně nepomůže. „Nezaměstnanost v České republice je i nadále nejnižší v EU. To se odráží i ve vnímání hrozby ztráty zaměstnání ze strany českých domácností. Pouhá tři procenta respondentů Eurobarometru označila nezaměstnanost jako hrozbu,“ dodal Šoltés.

Ke konci července bylo evidováno 11 664 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 1155 osob a ve srovnání s loňským červencem byl nižší o 4261 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 3,8 %. Z celkového počtu absolventů a mladistvých bylo ke konci července evidováno 8 184 absolventů.

Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba Seidlera snižuje příznivý vývoj ekonomiky nezaměstnanost v letošním roce nad očekávání rychle. Odhady nezaměstnanosti se tak v letošním roce postupně revidují směrem dolů, například ČNB i Ministerstvo financí na začátku roku předpokládali ve svých prognózách pokles nezaměstnanosti v letošním roce na 4,9 procenta.

„Poslední prognóza ministerstva financí však již předpokládá pokles na 4,4 procenta, ČNB je pak ještě mírně optimističtější a čeká celkovou letošní nezaměstnanost úrovni 4,2 procenta, příští rok pak na úrovni 3,8 procenta. Trh práce se tak dostává do velmi napjaté situace, což by mělo vést k dalšímu růstu mezd, v letošním roce čekáme jejich zrychlení o více než šest procent,“ dodal Seidler.

„Velmi nízká nezaměstnanost a tím pádem i nedostatek uchazečů je stále problematičtější pro řadu podniků napříč ČR. Nedostatek zaměstnanců pociťují nejen podniky ve zpracovatelském průmyslu, ale i ve velkoobchodu, ve stavebnictví, v dopravě či v administrativě. A situace v tomto směru rozhodně lepší nebude,“ poznamenal analytik firmy Akcenta Miroslav Novák. Nezbývá tak zopakovat, že současný stav na pracovním trhu vyznívá velmi dobře ve prospěch rychlejšího zvyšování mezd, naznačil.

Nedostatkovými profesemi jsou především pracovníci v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy. Chybí také strojírenští dělníci, řidiči a montážní dělníci. Kapacitně neuspokojené jsou především zpracovatelské podniky, které se v červenci poohlížely po více než 44 tisících pracovních, doplnil Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Ke konci července evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 303 074 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 5635 vyšší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je nižší o 89 593 osob. Z tohoto počtu bylo 281 236 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let. Bylo to o 6737 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 byl jejich počet nižší o 93 699.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 65 okresech, největší v okresech – Rychnov nad Kněžnou (o 9,9 %), Pelhřimov (o 7,9 %), Jičín (o 7,7 %), Strakonice (o 7,0 %), Svitavy (o 6,8 %), Mladá Boleslav (o 6,7 %), Ústí nad Orlicí a Pardubice (shodně o 6,6 %).

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán ve 12 okresech, největší v okresech – Karlovy Vary (o 3,4 %), Český Krumlov (o 3,2 %), Sokolov (o 2,9 %),  Jeseník (o 2,6 %), Česká Lípa (o 2,1 %), Teplice (o 1,7 %) a Most (o 1,2 %).

Newsletter