Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta z lednových 6,4 procenta. Uchazečů o práci bylo 461 254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114 826. To je nejvíce od října 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR.

Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, když loni v únoru činila 7,5 procenta. Letošní únorová hodnota je tak nejnižší od roku 2009, kdy bylo bez práce téměř 429 tisíc lidí.

V průběhu února úřady práce nově zaevidovaly 43 091 osob. Ve srovnání s lednem to bylo méně o 21 001 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku více o 301 osob.

„Česká ekonomika na přelomu roku zpomalila, jak nasvědčují statistiky o hrubém domácím produktu či průmyslové produkci. Navzdory tomuto klopýtnutí na trhu práce pokračují příznivé trendy. A v příštích měsících by se měla situace dále zlepšovat. V polovině roku by měl podíl nezaměstnaných klesnout k pouhým pěti procentům,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 120 397 uchazečů o zaměstnání. To je 26,1 procenta všech uchazečů vedených v evidenci.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se pokles nezaměstnanosti odráží i v ochotě spotřebitelů více utrácet. „Spotřeba domácností bude letos hlavním zdrojem hospodářského růstu. Domácí ekonomika však letos neporoste tak vysokým tempem jako v roce 2015 a i tvorba nových pracovních míst bude pomalejší. Nezaměstnanost však bude dále klesat a již v březnu by mohla zamířit zpět pod šest procent,“ dodal Novák.

​Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 74 okresech, největší v okresech Rychnov nad Kněžnou (o 6,6 %), Rokycany a Česká Lípa (shodně o 4,2 %), Písek (o 4,0 %), Trutnov (o 3,8 %), Klatovy (o 3,7 %), Praha západ a Jičín (shodně o 3,6 %) a Mladá Boleslav (o 3,3 %). Naopak meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán ve třech okresech – Teplice (o 2,7 %), Most (o 1,5 %) a Chomutov (o 0,3 %). 

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška se zdá, že poptávka podniků po nových pracovnících neochabuje, stává se ale stále těžším ji sladit s nabídkou. „Není se čemu divit. Již 20 okresů má podíl nezaměstnaných pod úrovní pět procent, tedy pod hranicí považovanou za přirozenou míru nezaměstnanosti. Navíc se jedná o populačně silné okresy, ve kterých dohromady bydlí víc než třetina obyvatel Česka. Téměř neexistující nezaměstnanost už není jen výsadou Prahy a jejího blízkého okolí,“ dodal Sobíšek.

Newsletter