Nezaměstnanost v lednu vzrostla, jako každý rok

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 procenta z 6,2 v prosinci 2015, kdy také rostla. Uchazečů o práci bylo celkem 467.403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107.779, což je nejvíce za leden od roku 2008.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla dle očekávání. „Nárůst mezi prosincem a lednem je ´železným pravidlem´ české ekonomiky. Souvisí s vrcholící zimní sezónou, kdy jsou omezovány venkovní pracovní činnosti, a také s ukončováním úvazků na dobu určitou ke konci kalendářního roku. Letos však byl nárůst relativně střídmý, čítající dvě desetiny procentního bodu,“ uvedl Kovanda.

Dodal, že hlavním zdrojem růstu počtu pracujících je v současnosti zpracovatelský průmysl, který do nového roku vstoupil v nejlepší kondici za poslední léta, jak ukazuje mj. lednový index nákupních manažerů ve výrobě. „Lze předpokládat další pozitivní impuls z hlediska zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, což se projeví právě také jen poměrně mírným lednovým vzestupem celkové míry nezaměstnanosti a jejím následným poklesem trvaleji pod úroveň šesti procent v jarních měsících,“ dodal Kovanda s tím, že za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti hodnotu 5,5 procenta.

 

Pozitivní čísla z trhu práce pro Čechy a Němce.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 2. únor 2016

 

Nejnižší zůstává nadále nezaměstnanost v Praze, kde činí stejně jako v prosinci 4,2 procenta. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to 9,2 procenta. 

Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost jako obvykle na Praze-východ s 2,7 procenta, Rychnovsku se třemi procenty a Mladoboleslavsku s 3,6 procenta. Naproti tomu nejvyšší byla stále na Bruntálsku s 11,7 procenta, Mostecku s 11,3 procenta a Karvinsku s 11,1 procenta. Na jedno volné místo připadá nyní v Česku v průměru 4,3 uchazeče. Největší přetlak je na Karvinsku, kde je 20,1 uchazeče na místo, a nejmenší na Praze-východ s 1,4 uchazeče na místo.

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče, pracovníky ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

Šéfové firem čekají růst tržeb, bojí se nedostatku lidí

Newsletter